youtube tvcom mail Město Rožnov
banner
13.07.2016

Opožděná rekapitulace uplynulé sezóny…

Je to neuvěřitelné, ale již 15 sezóna florbalového klubu z Rožnova v ligových soutěžích skončila. Letos napsala dlouhý a trnitý příběh se spoustou nových zkušeností. I proto jsme o ni napsali až s odstupem času, abychom si dostatečně uvědomili hodnoty, které hráči a členové ve svém volném čase klubu obětovali a jakou stopu tak zanechali.

Rožnov pod Radhoštěm. Na florbalové mapě České Republiky tak trochu městečko na konci světa.  Ostatně podobně jako v nesportovním životě, tak i v tom florbalovém bojují místní valaši v porovnání s konkurencí velkých měst a metropolí malinko ve stísněných podmínkách. K pomyslným soupeřům rožnovského florbalu tak můžeme přiřadit třeba i nepřítomnost vysoké školy – neboť florbal je doposud spíše sportem studentským, dlouhé vzdálenosti k utkáním a také třeba předimenzovanost mnoha jinými sporty v malém městě. Tyto a jiné okolnosti výsledky rožnovského florbalu zcela jistě umocňují a tak když se celkově poohlédneme za výsledky a postavením klubu, rozhodně má být nejen rožnovský florbal, ale i celé rožnovsko právem nač pyšné.

MUŽI A – Záchrana v hodině dvanácté…
Je to už tři roky, kdy je největší pozornost upřena na rožnovský A-tým, hrající celostátní 1.ligu mužů. Při pohledu směrem dolů, zjistíme, že Sršně od ligového dna dělí podle regionální příslušnosti už 8 nebo 9 výkonnostních pater. Dlouhodobě bychom v 1.lize mužů těžko hledali rozlohou a co do počtu obyvatel menší město než je právě Rožnov pod Radhoštěm. I proto je pro Rožnov každý zápas speciální a prostě každý skalp velikánů z Ústí n/L, Brna, Prahy, Ostravy, Znojmo atd. se prostě počítá.

Zkraje letošní sezóny nečekalo prvoligové Sršně vůbec nic jednoduchého, ovšem s hostováním talentovaného Josefa Rýpara do superligových Vítkovic, se Sršni ze začátku sezóny vypořádali až neuvěřitelně hladce a po deseti odehraných kolech nečekaně atakovali špici ligové tabulky! I s odstupem času je velkou záhadou, co přesně bylo tím faktorem, že se žlutočerným v první polovině sezóny takto skvěle dařilo. Můžeme jen spekulovat, zda byli hráči dobře připraveni po letní přípravě a k tomu jako plus florbalový hlad po letní přestávce, nebo ve většině případů výhoda domácího prostředí, nebo možná tyto vše a jiné aspekty dohromady. V tu chvíli se zdálo, že ani potřetí během tří sezón Valaši nebudou chybět v atraktivním play-off. Jenomže míček je kulatý a zhruba po polovině odehrané části jako by ho Sršni nemohli zkrotit. A opět zůstává záhadou, co se stalo s takřka totožným týmem, který si místo výher začal připisovat výrazně více porážek. Valaši se tak po vánocích začali propadat tabulkou a pouhé čtyři kola před koncem základní části klesli na osmou příčku zaručující účast v play-off. Vše mohl ještě zachránit domácí zápas s Hattrickem Brno, ale skvěle rozehraný zápas Sršni nakonec ztratili a play-off se už rožnovanům vzdálilo pouze na hranici teorie. Ve zbývajících zápasech základní části pak už sršni bojovali jen o lepší výchozí pozici pro play-down, aby nemuseli k sérii play-down cestovat do čech. To se „žihadlům“ podařilo splnit a v záchranářských pracích je čekal nejbližší soupeř 1.MVIL Ostrava Lexx.

Ostravané, se kterými sršni neměli v základní části žádný problém, ale sršně zaskočili. Do Rožnova přijeli na sérii zápasů play-down lépe připraveni a zaslouženě si z Hornets Arény odvezli dvě výhry. O týden později se tak série přesunula do Ostravy a tam Sršni nejprve prohráli třetí zápas v řadě a o den později i ve značně oslabené sestavě vrátili sérii do Rožnova. V Rožnově se už zdálo, že se domácím vrátila ztracená forma, když po hladkém průběhu utkání snížili stav sérii na 2-3, jenomže šestý zápas v Ostravě Rožnov vůbec nezvládl a po porážce 5-3 vyhlíželi soupeře do baráže o 1.ligu. Tím se nakonec stala  Opava. Štírka Národní ligy už Sršni v žádném případě nemohli podcenit. Před náročnou sérii na tři vítězné zápasy tak v rámci možností zmobilizovali zraněními zdecimovanou sestavu a svěží vítr mělo přinést také angažování trenéra Martina Smetáka ke Zbyňkovi Macurovi. Že půjde o vyrovnanou sérii naznačil hned úvodní zápas barážové série, který se pod Radhoštěm rozhodoval až při samostatných nájezdech a domácí se po nich ujali vedení v sérii. Podivný rozpis baráže pak valachy zavedl na zápas 2. a 3. do Opavy. Druhý zápas vyšel to puntíku domácím a před veledůležitým zápasem číslo tři byl stav série 1-1. Třetí zápas odehráli Sršni koncentrovaně a v překrásné městské hale v Opavě si ho nakonec užili vítězně. V pořadí 4. a 5. duel zavedl rožnovany zpět domů. Sobotní zápas nezačal úplně nejlépe, a že hosté ještě nesložili zbraně ukázali hned na začátku. Naštěstí domácí udělali pro úspěch maximum. S vypětím všech sil vývoj zápasu otočili a společně s příznivci a fanoušky klubu následně oslavili úspěšné zakončené záchranářské práce. Sršni tak v této sezóně do prvoligového play-off nezasáhli, což by se dalo považovat za neúspěch, ovšem vítězství v baráži má na této florbalové úrovni též svou nespornou hodnotu.

MUŽI B – Trnitý boj s hořkou příchutí…
Muži B hrající regionální ligu mužů od sezóny 2013/14, vstoupili do letošního ročníku v říjnu a začátek to nebyl vůbec jednoduchý. První body totiž Sršni brali až v pátém kole, když přehráli Bohumín. Po těchto zápasech se sestava malinko ustálila a listopad byl z pohledu rožnovské rezervy o něco přijatelnější, avšak stále pod možnosti týmu, který své soupeře jakoby podceňoval a to především tréninkovým mankem. Nejvyšší regionální soutěž, kde se o body pere celá řada A-týmů, už nesporně nějakou kvalitu má a spousta hráčů, která pro sezónu zakotvila v rezervním celku, jako by si to stále neuvědomovala. Až do konce února tak Sršni střídali výsledky jako na houpačce a i přesto, že se Sršni spíše trápili, vše vypadalo tak, že se sezóna spíše dohraje a že už není o co hrát. Bohužel tento omyl, kterého si v klubu nikdo nevšiml, se promítl do celé závěrečné fáze soutěže. Bez motivace hrající Sršni v posledních šesti kolech ani jednou nevyhráli. Přitom i v posledním duelu bylo možné udělat maximum pro to, aby Rožnov hrající v domácím prostředí vyhrál poslední zápas sezóny a tím uhájil příslušnost soutěže. K nepříjemnému zjištění došlo pár dní poté. I tak můžeme brát tento hořký konec sezóny jako velké ponaučení…

MUŽI C – Bronzová radost…
Rožnovské mužské céčko již třetím rokem hájí sršní vlajky v moravskoslezském přeboru a nutno podotknout, že v uplynulé sezóně mělo dokonce nejblíže k postupu do moravskoslezské ligy. Ale úspěch se nerodil lehce. Jen dát dohromady soupisku před sezónou se zdálo být jako nadlidský výkon. Rožnov se totiž pyšní čtyřmi mužskými týmy, za což by se nemusel stydět žádný florbalový velkoklub, a hráči se tak museli pečlivě rozdělit podle výkonnosti, kvality a ostatních kritérií. Sezónu začali sršni tristně, 2 prohry v Brušperku proti průměrným soupeřům byly studenou sprchou pro natěšený a florbalově hladový tým. Hned při dalším dvojzápase ale dali sršni na všechno zapomenout a z druhého výjezdu přivezli 4 body. Atmosféra v týmu se tak rapidně změnila a každý další zápas byl jen oslavou florbalu a dobré party. Ani dalších 10 zápasů totiž rožnovští borci nepocítili hořkost porážky, a tak se 6 zápasů před koncem dělili o druhé místo v tabulce s favorizovaným Ossikem Třinec. První příčku si od prvního zápasu hlídalo havířovské Torpedo, kde tým tvoří mladí a nadějní kluci, někteří se dokonce mohou pochlubit zkušenostmi z národní ligy. Perličkou z této dvanáctizápasové série bez prohry bylo pro Rožnov vstřelení 3 gólů během jediného dvouminutového oslabení. To se ve florbalu vidí opravdu sporadicky, osobně si za svou 18tiletou kariéru nic podobného nepamatuji. Z posledních 6 zápasů se sršňům podařilo vyhrát 4 a celkově to stačilo na krásné třetí místo v tabulce s náskokem pohodlných 9 bodů na čtvrtého. V příští sezóně by muži „C“ chtěli tento výkon zopakovat a samozřejmě jedním očkem nahlédnout na případný postup.

MUŽI D – Další příběh v boji o medailové příčky…
Čtvrtou sezónu pod vedením Michala Chrásteckého, zahájilo tentokrát rožnovské “Déčko“ nedaleko polských hranic v Bystřici nad Olší. Základní stavební kámen z toho do sezóny nebyl vůbec špatný a do poloviny prosince to vypadalo, že by se muži “D“ konečně mohli dočkat i medailových pozic. Jenomže v období vánočních svátků si rožnované vybrali slabší období a šest porážek v řadě odsunulo tým z Valašska z horních pozic Moravskoslezské soutěže mužů. Jiskřičku naděje přinesly v polovině února ještě dva povedené zápasy nad SC Polom a Fénix Orlová, ovšem v posledních čtyřech kolech bral Rožnov “D“ body pouze v derby proti Frenštátu a v konečném účtování tak na svěřence trenéra Chrásteckého zbylo sedmé místo tabulky.

ŽENY – Sezóna jako na houpačce…
Ve své již v pořadí 7. sezóně skončily rožnovské ženy na krásném 5. místě z celkového počtu 13 týmů. V průběhu hracího roku 2015/2016 odehrály postupně 24 zápasů, přičemž předpis soutěže stanovil, že se s každým ze svých soupeřů potkají hned dvakrát. Jak to tak bývá, výkonnost v průběhu roku klesala a zase rostla. S týmem z Horní Suché a FBC Olomoucem se nepodařilo ani jedenkrát vyhrát, s výhercem ligy 1. SC Vítkovice Oxdog B sice na začátku sezony sršnice prohrály, na konci ale zabojovaly a dokázaly uhrát remízu. Začátek sezony zastihl nepřipravený Přerov, který na jejím druhém konci skóre se sršnicemi srovnal. Opačný postup měly rožnovské ženy s ženami z Havířova, Tempish Olomoucem a také Opavy, kde si body do tabulky vždy připsaly až ve druhém vzájemném zápase. Remízu v obou zápasech pak uhrály s tabulkově blízkými ženami z Letky Ostrava, naopak ani v jednom zápase si na sršnice nepřišly ženy z Paskova, Třince, Bílovce a Kopřivnice. Sedmé sezóně se nevyhnulo ani zranění, nejprve chyběla gólmanka Alča Žočková, kterou na několik zápasů nahradila frenštátská Taťána Fojtíková, rozehranou sezónu pak postupně ukončila i Blažková a následně Orságová. Cíl být na bedně se sice uskutečnit nepodařilo, i tak to ale byla sezóna, kterou rozhodně není nutné zasouvat na dno šuplíku, právě naopak. V rámci přípravy na novou sezónu si sršnice zahrají na domácí Hornets cupu, případně na dalších letních turnajích, a po krátkém odpočinku se na ně opět můžete těšit na rožnovské palubovce.

 

JUNIOŘI – Palba slepýma s dobrým štítem…
Doposud nejvyššího umístění dosáhlo juniorské družstvo Rožnova v sezóně 2011/2012, kdy skončilo na bronzové příčce 2.ligy juniorů. V předminulé sezóně se Sršni opět vrátili o soutěž níže a nevedli si špatně. S méně zkušeným kádrem přistáli na 8.místě ligové tabulky. Téměř totožný tým mladých sršňů, ovšem už o něco zkušenější, mohl v letošní sezóně určitě povzlétnout a několik příček výše, avšak nakonec spíše zopakoval umístění z uplynulé sezóny. Výkonnostně se mladí rožnované určitě mohli rovnat se všemi soupeři, jenomže do kolen Sršně srážela slabá produktivita. Defenzivně patřili rožnovští k tomu nejlepšímu, ofenzivně už to zdaleka tak slavné nebylo.

DOROST – Bedna!
Do letošní sezóny vkročil tým dorostu s cílem spravit si chuť po předešlé sezóně 2014/15, kdy víceméně sbíral zkušenosti a obsadil poslední příčku. Jak hráči, tak trenér Štamposký vykročili do nové sezóny odhodlaně. Během posledního týdne prázdnin absolvovali mladí sršni přípravný kemp a před startem soutěže příkladně trénovali. Do konce listopadu si rožnovští dorostenci drželi laťku poměrně vysoko a vedli tabulku soutěže, ale tento nastavený trend nedokázali udržet až dokonce. Především díky dvěma nepovedeným výjezdům do Štěpánkovic a na Dubinu, rožnované ztratili vedení v tabulce a v konečném hodnocení obsadili bronzovou příčku.

DOROSTENKY – Rostou jako z vody…
Dorostenky dohrály svou 3. sezónu, a nutno podotknout, že jejich výkony rostou. Postupnými krůčky stoupají vzhůru tabulkou, také jejich herní projev se zlepšil. Jistě na tom má lví zásluhu také trenér Staňa Barabáš, který se mladých sršních nadějí ujal. Celkem odehrály sršenky 20 utkání, ve 4 z nich se radovaly z vítězství, přičemž ze zbylých se také jeden zápas kontumoval ve prospěch soupeřek z důvodu nedostatečného počtu hráčů. Problém se soupiskou protínal celou sezónu, dost často měl také podíl na výsledku zápasů, což sráželo vzkvétající hru dorostenek. Přesto všechno ale holky bojovaly, snažily se a na konci své 3. a zároveň poslední sezóny obsadily rožnovské dorostenky krásné 8. místo, když za sebou nechaly Krnov, Prostějov a Hranicko Odersko. Poslední sezóna neznamená, že by se holky rozhodly s florbalem skončit, právě naopak, čeká je výzva v podobě prestižní juniorské soutěže. Přejme jim tedy hodně štěstí.

STARŠÍ ŽÁCI – Mistři!
Rožnovské družstvo starších žáků brázdí florbalové vody v severomoravském kraji pravidelně od sezóny 2004 – 2005. Z tohoto ročníku najdeme v mužských sestavách Rožnova ještě několik jmen a dá se tak s jistotou říct, že bez mládeže bychom tady už dávno nebyli. Za tu dobu zažilo starší žactvo rožnovských sršňů už mnohé. Ve třech sezónách si rožnované zahráli i nejvyšší možnou soutěž, kde potrápili mládežnické celky superligových klubů. Ale jak už to tak ve sportu bývá, byly i sezóny kdy se dařilo méně. V uplynulých dvou sezónách a i v té letošní dohlížel na rozvoj sršních nadějí Mgr. Jiří Koláček. A takřka od úplného začátku vychoval tým, který postupně nabíral na svých schopnostech. Veškeré úsilí a neoddiskutovatelný didaktický přístup vygradoval v letošní sezóně, kdy Rožnov se ziskem 54 bodů ovládl Moravskoslezský přebor starších žáků!

MLADŠÍ ŽÁCI – Na cestě za florbalovou lekci pro pokročilé…
Zápasové výsledky této kategorie nebyly nikterak slavné, nutno však podotknout, že hra na vítězství u mladších žáků zpod Radhoště nebyla mezi prioritami. V týmu se mísili všelijak zdatní mladí florbalisté a v prvé řadě bylo potřeba, aby všichni společně objevili kouzlo florbalu. Na to vše a na rozvoj nemalého počtu dovedností dohlížel Jiří Koláček.

ELÉVOVÉ – Na cestě za florbalovou lekci pro začátečníky…
Malí svěřenci Stanislava Barabáše odehráli každý turnaj na hranici sebeobětování. Jejich hra se vždy posouvala o něco výše a kluci se zlepšovali. Tým si zaslouží pochvalu za své působení v letošní sezóně. Celou sezónu se Rožnov potkával zpravidla s lepšími celky naší ligy a tomu i odpovídaly výsledky.

PŘIPRAVKA – Hurá na florbal!
Pod dozorem Jiřího Koláčka se v tělocvičně Rožnovského gymnázia scházeli nejmenší z nejmenších, aby udělali své první florbalové krůčky. Pravidelně docházející děti se krom florbalu věnovaly například i zábavným pohybovým hrám a při vzájemném oťukávání nabývali první herní zkušenosti.

Top 5 zajímavostí:
*
Celkem 11 týmů Rožnova nastoupilo v ligové sezóně ke 268 zápasům a společně obralo soupeře o 317 ligových bodů.

* Neuvěřitelných 51 zápasů stihl v sezóně odehrát junior Jakub Štůsek. Druhé místo patří Pavlovi Barabášovi se 43 starty. O dva starty méně si připsal ml.žák Jiří Kloss. 39 střetnutí odehrál Denis Zimmer mladší a první pětici uzavírá s 38 starty kovaný bek Pavel Žitník!

* Největší porci utkání odkoučoval Jiří Koláček (61 zápasů), Stanislav Barabáš (47 zápasů), Zbyněk Macura (37 zápasů), Zbyněk Štamposký (31 zápasů) a Jan Blizňák (26 zápasů).

* Nejmladším hráčem, který nastoupil k ligovému utkání byl Jonáš Rada nar.20.10.2007 (elévové).
Naopak protipólem mu byl Zbyněk Macura nar.13.9.1976 (muži C). Rozdíl 31 let.

* V uplynulé sezóně bylo zakoupeno klubové vozidlo, hrálo se na zbrusu nových mantinelech a po dlouhých letech byla ke zdárnému konci dotažena vitrínka za mostem na ul. Nádražní. 

Velké poděkování za celosezónní dřinu a podporu patří všem našim trenérům, vedoucím družstev, sekretářům, rodičům, hráčům, partnerům, sponzorům a skvělým fanouškům, kteří jsou i v těžkých chvílich vždy na blízku!

13_6_2015_

Diskuze k článkucara


  zpět na úvod
zpět do archivu
lista