26.10.2019

Podruhé letos v Havířově a opět zápas bez bodu

Souboj obou celků v Havířově odpovídal jednak postavení týmů v tabulce, ale také důležitosti tohoto utkání, protože pro jeden z týmů to měl být zápas vítězný. Nakonec slavili domácí, kteří v zápase ani jednou neprohrávali a v závěru ubránili tlak hostí a své jednobrankové vítězství.

Souboj o míček v rožnovském obranném pásmu – foto Petra Tyrlíková

25. 10. 2019, 20:00, MSH Havířov

6
Sestava TJ Slovan Havířov:
Říman Jan(G), Zapletálek Martin(G), Špaček Dominik, Sekula Daniel, Koch Jakub, Vylegala Marek, Jurdzin Václav, David Patrik, Gregor Jiří, Mrózek Jakub, Vavrečka Vojtěch, Herblich Lukáš, Kyc František, Krupa Martin, Kroček Jiří, Malina Kryštof, Kozelský Michal(C), Ivan Radim, Řezáč Petr, Prorok Michal

5
Raška Zdeněk(G), Obšivač Marek(G), Chmelař Vladislav, Slovák Daniel, Hegar Patrik(C), Blažek Vladimír, Kostelecký Jakub, Žniva David, Štůsek Jakub, Barabáš Pavel, Zdražil Jakub, Burýšek Petr, Dvořák Oliver, Ševeček Libor, Červený Petr, Štamposký Zbyněk, Viktořík Josef

po částech: 2:1, 1:2, 3:2

branky (asistence) TJ Slovan Havířov:
5.David(Malina), 13.Kozelský(Herblich), 34.Kozelský(Herblich), 41.Vavrečka(Kozelský), 45.Herblich(Řezáč), 55.Krupa(Kozelský)

17.Žniva(Barabáš), 35.Slovák(Štamposký), 37.Červený(Žniva), 55.Viktořík(Burýšek), 57.Viktořík(Burýšek)

rozhodčí: Sojka Kamil, Sojka Tomáš
vyloučení: 4:4; využití: 2:2; diváků: 110

V úvodu utkání oba týmy předváděly precizní a zdlouhavou rozehrávku a čekaly, s čím přijde soupeř. Jako první se osmělili domácí, kteří v páté minutě přetavili pološanci v gólový úspěch. Následovalo vyloučení Havířovanů, které bylo úspěšně odbráněno a prakticky v návaznosti vstřelena i druhá branka domácích, kdy nastřelení Kozelského do vlastní sítě tečoval nešťastně Pavel Barabáš. Další průběh třetiny byl spíše nudný, když oba týmy měly daleko ke svižnému florbalu. Je velmi pravděpodobné, že vše pramenilo z nervozity a důležitosti vzájemného utkání. Přesto to byli domácí, kteří malinko polevili v koncentraci a Rožnovu se podařilo nevídaná věc, po vyloučení Kozelského dokázal hned z rozehrání volného úderu pohotově skórovat Žnivou. Sršňům to vlilo krev do žil. Do konce úvodní části se však již přes osmělení Valachů nic důležitého nestalo a v samotném závěru je třeba vyzdvihnout výborné zákroky brankáře Valachů, Zdeňka Rašky, který si v brance odbýval svou gólmanskou prvoligovou premiéru.

Druhá část byla určitě tou nejlepší, kterou hosté z Rožnova v Havířově předvedli. Nejdříve byl velmi přísně vyloučen Josef Viktořík, ale domácí v přesilovce nedokázali této výhody využít, stejně to však dopadlo i na opačné straně při vyloučení posily havířovských ze superligových Vítkovic, Lukáše Herblicha. Vyloučení však dokázal odčinit v následujících pár minutách, když seděl za hru rukou v trestu Jakub Zdražil, právě Lukáš napálil svou pumelenici na bránu, kde skvěle zasáhl Raška, nicméně pohotový Kozelský z dorážky málem protrhl síť. Rožnované byli zklamaní, ne však dlouho, znovu je nakopl do utkání Štamposký, který se od mantinelu nerozpakoval a vystřelil na bránu a jeho pokus se o nohy Dana Slováka odrazil za překvapeného Rašku. A o dvě minuty později bylo ještě veseleji, když se konečně jeden z rožnovských útočníků, Petr Červený, úspěšně prosadil v situaci jeden na jednoho, nechal za sebou obránce domácího Slovanu a překvapený byl i Zapletálek, kterému se třepal míček v brance po velmi pohotovém zakončení. V té chvíli byli Sršni na koni a bylo jen škodou, že nedokázali své šance proměnit ve vedoucí branku, sami pak nechali vyniknout znovu Rašku ve své braně, který zlikvidoval samostatný nájezd havířovského Patrika Davida.

Pokud po první části navázali Sršni dobrý úvodem části třetí, pak přesně naopak tomu bylo v úvodu části třetí. Sršni po pauze nastoupili pouze na dvě formace, ale očekávaný tlak, nasazení a "doražení" domácích k tomu nevedlo. Byli to domácí, kdo hned v první minutě skórovali a získali tak psychologickou výhodu. Sršni reagovali aktivnějším přístupem při napadání rozehrávky hráčů Slovanu, ale kýžený efekt to nepřineslo, naopak znovu inkasovali po střele Herblicha. Domácí se se následně stáhli do důsledné obrany a Sršni je marně dobývali. Na hřišti přibývalo také více nervozity, což jsou bohužel chvíle, které nevyhovují kapitánovi Sršňů, Patriku Hegarovi. Na dvouminutový trest za hrubost v první části reagoval ve třetí části dalším trestem, opět za hrubost. V letošním ročníku už nasbíral hrozivých osmnáct minut, kdy druhý v pořadí má minut šest. Sršni si obecně nemohou dovolit luxus v podobě rozdávání přesilových her soupeřům, protože ti je nemilosrdně trestají prakticky v každém druhém případě. Tuto nakonec Havířov nepotrestal, ale o pár minut se mu podařilo stejně zvýšit na tříbrankový rozdíl a trenér Valachů reagoval oddechovým časem. A prakticky vzápětí Sršni srovnali po celé utkání ostře hlídaným Víktoříkem. Zápas znovu začal dostávat zápletku, kterou znovu přiživil během přesilové hry za vyloučení Vavrečky znovu Viktořík. Tři minuty před koncem třetí třetiny byl rozdíl jediné branky a hala byla ve varu. Domácí získávali sekundy zdržováním a předržováním míčku, Valaši, když míček získali, přešli na hru v šesti bez gólmana. Efekt to nakonec však nepřineslo, přes hned několik šancí na obou stranách. Slovan získal své první tři body v sezóně, když Valachy porazil těsně, 6:5.

Kuba Štůsek v souboji s Herblichem, který Havířovu vypomáhá ze superligových Vítkovic – foto Petra Tyrlíková

Textový online z utkání
Video online z utkání
Video sestřih z utkání

Úvodní buly utkání – foto Petra Tyrlíková

Za Sršně se k utkání vyjádřil Renda Hegar, otec kapitána týmu Valachů: „Důležitý zápas, ve kterém jsme hráli vyrovnanou partii, strhnul na svou stranu soupeř rychlými góly na začátku třetí třetiny. Přes velký tlak v závěru utkání, se nám nepodařilo otočit zápas v náš prospěch. Děkujeme soupeřům, pořadatelům a divákům za skvělý zápas.

Odpal domácího Řezáče při útoku Rožnova sledovali všichni, neboť se jednalo o vysoký lob – foto Petra Tyrlíková

Domácímu trenérovi, Václav Komačka, se výkon jeho celku úplně nezamlouval, nicméně za body je spokojený: „Po první třetině to mělo být 4:0 a zápas by vypadal úplně jinak. Rožnov ale stále cítil šanci a držel se jí až do konce zápasu. Na konci jsme to ustáli bojovností. První body doma, ale hráli jsme už mnohem lépe.

Pavel Barabáš při přímé obraně kapitána domácích, Kozelského – foto Petra Tyrlíková

K utkání se vyjádřil i Zbyněk Macura, člen vedení rožnovského klubu, který utkání shlédl z havířovských tribun: „S kluky jsme měli ve čtvrtek pohovor, který měl několik bodů, které zůstanou mezi týmem a vedením. Určitě bychom chtěli, abychom zlepšili bodový zisk v lize, zároveň ale víme, že tým je mladý a v sezóně potřebujeme hlavně získávat zkušenosti do sezón budoucích. K tomu je potřeba ke všem utkáním přistupovat v dostatečném počtu a s patřičným nasazením. Bohužel, to mi chybělo v úvodu utkání v Havířově, ale spíše to pramenilo z oboustranné nervozity, kdy oba týmy si uvědomovaly důležitost tohoto souboje. Ve druhé části se výkon týmu zvedl a čekal jsem, že na začátku třetí části, při stažení sestavy na dvě pětky dokážeme rozhodnout, ale nepovedlo se. Viděl jsem kluky bojovat, nebyl jim jedno jak výsledek, tak průběh zápasu a takto musí přistoupit i do další fáze sezóny, kdy nás čeká více zápasů v domácím prostředí a kde, věřím, že body získávat budeme. Tam věřím, že se k mladému kolektivu připojí i další starší hráči, kteří si nyní užívají sezónu v záložním týmu Sršňů v regionální lize a rozdávají deseti gólové příděly svým soupeřům. Určitě pro ně Rožnov pořád mnohé znamená.