youtube tvcom mail Město Rožnov
banner
26.04.2019

Baráž o 1. ligu v Ostravě příliš nenapověděla, oba týmy jsou stejně daleko od vítězství

Letošní sezóna je pro elitní tým Valachů velmi dlouhá. Většina týmů už relaxuje, ovšem Rožnované musejí stále svádět tuhé boje v halách na palubovkách. Vše začalo na začátku března úvodní sérií play-off proti Hluku, kterou nakonec Sršni jako favorit těsně zvládli ve vypjatém pátém utkání. Další série byla již semifinálová a v ní Valaši favoritem nebyli, nicméně vítěz základní části z Telnice dokázal Rožnovany porazit pouze jednou, což mu na vítězství v sérii nestačilo. Do finále tak šli Sršni z pozice rovnocenného soupeře brněnským Gulliverům, dokonce měli za sebou i statistické ukazatele ze vzájemných utkání. Nicméně Brňané zmrazili Sršně hned v úvodním utkání a prakticky co konce série se Sršni pořádně nezvedli. Zklamání bylo určitě obrovské, ale čas rány zahojil a bylo nutné se koncentrovat na barážová utkání, která mohou přinést Rožnovu stejné právo účasti v první lize, jakoby vyhráli ligu Národní.

Víkendový program – 3. a 4. barážové utkání o 1. ligu

V úvodních utkáních se každý radoval jednou

Barážová série proti týmu 1. MVIL Ostrava začala v domovském stánku FBC Ostrava, kde i hráči MVILu hrají své domácí zápasy. A pro Sršně nezačala špatně, když herně byli v úvodním utkání mírně lepším týmem. Co je však důležité, to jsou branky, a ty stříleli Slezané. V úvodu druhé části po využité přesilovce vedli o dvě branky a byli v utkání na koni. Sršni je však rychle posadili „z hrušky dolů“, když třemi brankami otočili vývoj utkání a s jednobrankovým vedením nastupovali do třetí části. V ní pokračovali v dobrém výkonu, bohužel tomu chyběly branky, které by celé utkání zlomily. Využitý brejk domácích srovnal brankový účet, ale prakticky vzápětí hosté dostali možnost přesilové hry a možnosti tak znovu strhnout vedení na svou stranu. Z výhody se však stalo spíše trauma, když domácí dokázali během dvouminutového oslabení hned dvakrát skórovat a jak se později ukázalo, rozhodli tím celé utkání. Druhé utkání v mnohém kopírovalo to úvodní – opět dvoubrankové vedení domácích, následná otočka hostů na jednobrankové vedení – to vše ještě v průběhu úvodní části – a pak další zlom v utkání na domácí dvoubrankové vedení, která až v závěru druhé části bylo korigováno na vedení jednobrankové. Do třetí části tak nastupovali Valaši s jednobrankovým mankem a s přibývajícím časem bylo znát, že domácí už začínají spíše spoléhat na ubránění vedení. To se jim však nezdařilo, když Rožnov pět minut před koncem vyrovnal a co více, měl i možnost rozhodnout v přesilové hře v posledních dvou minutách třetí části. Nakonec však může být rád, že má v brance juniora Škrobáka, který nedovolil v oslabení Ostravanům zakončit téměř do prázdné klece v posledních vteřinách. Následovalo tak prodloužení, případně nájezdy, ale na ty nedošlo, protože během signalizovaného vyloučení domácích se nejlépe v předbrankovém prostoru zorientoval nestárnoucí Štamposký a srovnal celou barážovou sérii.

Předzápasový bojovně laděný hlouček

Baráž? Tu Sršni znají, letos ji hrají již potřetí…

O tom, že je tato část sezóny psychicky náročná, by mohli v Rožnově psát již knihu. Baráž už hráli Valaši dvakrát, a to ve třetí sezóně v 1. lize, kdy dokázali uchovat svoji příslušnost proti celku Opavy. Vyzkoušeli si však na vlastní kůži, že baráž mnohdy už není o florbale, ale i o věcech v zákulisí, o přístupu týmů atd. Hned sezónu následující museli opět bojovat o udržení prvoligové příslušnosti a přestože v sérii s Petrovicemi vedli 2:1 na utkání a měli v domácím prostředí dva matchbally, pro mnohé dodnes nepochopitelně celou sérii ztratili. Museli tak přijmout možnost sestupu do nižší soutěže, do Národní ligy. Na jednu stranu to byl výkonnostní sestup, ale pro stabilizaci celého klubu se to nakonec ukázalo jako prospěšné. Znovu se začal budovat tým na odchovancích a bylo mírným překvapením, když loni podceňovaný tým z osmého místa po základní části dokráčel až do vítězného finále Národní ligy. Rožnov však nebyl připraven znovu přijmout roli týmu prvoligového, a tak vyšší soutěž nepřihlásil a v sezóně opět působil v lize Národní. Během roku se podařilo opět zabudovat další odchovance a juniory do elitního kádru mužů. A přestože finále se nepovedlo, je tu znovu neoblíbená baráž, ale tentokrát je Rožnov v rozdílné pozici. Ví, že soupeř z Ostravy musí, kdežto Rožnov jen může získat. A jak potvrdili někteří z hráčů, kteří zažili všechny rožnovské barážové série, ta zodpovědnost je menší, ve hře není taková křeč. Tak snad to Sršni v domácích zápasech potvrdí a barážovou sérii dovedou do vítězného konce v Hornets aréně.

Napětí na střídačce domácích by se dalo krájet

Ligová historie s týmem 1. MVIL Ostrava

Ta se datuje až do sezóny 2010/2011, kdy byli Rožnované nováčky třetí nejvyšší soutěže a stejně jako v sezóně následující zaznamenávali s Ostravany jen samé porážky. Ti dokonce v sezóně 2011/2012 postoupili do vyšší soutěže, kam je o rok později následoval Rožnov, ovšem už to bylo bez účasti Ostravanů, kteří po ročním působení soutěž ztratili. Znovu se tak spolu týmy potkaly až v sezóně 2015/2016, když se MVIL vrátil do 1. ligy a tato sezóna byla nejvíce bohatá na vzájemné zápasy. V základní části Sršni dvakrát MVIL přehráli, přesto se znovu potkaly týmy v rámci série play-down a v ní byli nakonec úspěšnější 4:2 na utkání Slezané. Rožnov soutěž zachránil v baráži a v následující sezóně oba týmy zaznamenaly po jednom vítězství, přesto Valaši soutěž nezachránili a vrátili se do Národní ligy, kdežto MVIL dále působil v lize vyšší. Po roční odmlce se týmy střetávají v rámci baráže letos a je jasné, že vítěz bere vše, v tomto případě dostane právo působit v následující sezóně v 1. lize. Sečteno, podrženo, Valaši odehráli v rámci ligových utkání s Ostravany celkem již 16 duelů, bohužel jen v 6 případech odešli vítězně, mají tak co Slezanům stále vracet.

Lukáš Novosad a jeho přísný pohled věnovaný soupeři

Zajímavost: 1. MVIL Ostrava spoléhá hned v několika směrech na pomoc ze superligových klubů, a to nejen ze hřišť, ale i ze střídaček. V baráži je tak možno shlédnout hned několik hráčů na střídavý start z FBC Ostrava či Vítkovic, nebo i matadora Jakuba Robenka, který během sezóny je převážně hlavním trenérem supeligových žen FBC Ostrava. S touto kvalitou a zkušenostmi pak stoupá především úspěšnost při hře v nestandardním počtu hráčů na hřišti, konkrétně v přesilovkách, oslabeních či power-play. Pokud letos Ostravané v základní části dokázali proměnit každou třetí početní výhodu (Rožnované se tomu lehce blížil) a inkasovali jen v každém třetím oslabení (Rožnov byl mírně lepší, inkasoval v každém čtvrtém), tak ve vyřazovací části už Slezané proměnili každou druhou přesilovku (Rožnov jednu ze čtyř) a inkasovali dokonce v každém čtvrtém oslabení (Rožnov v každém třetím). V barážové sérii s Rožnovem tento rozdíl ještě více vynikl, když MVIL dokázal proměnit dvě přesilovky ze tří, naopak Rožnov nevyužil žádnou početní výhodu, naopak v nich ještě dvakrát inkasoval. Je tedy jasné, že v domácích utkáních budou chtít hrát Rožnované především s pěti hráči na hřišti na obou stranách, protože v takové situaci jsou lepším týmem.

Tanec s florbalkou – Jakuba Barabáš – foto archív – autor Ubald Rutar

Třetí barážové utkání začíná v sobotu 27. dubna od 19:00:

textový online
video online

Čtvrté barážové utkání začíná v neděli 28. dubna od 17:00:

textový online
video online

 

Diskuze k článkucara


  zpět na úvod
zpět do archivu
lista