youtube tvcom mail Město Rožnov
banner
20.02.2023

Ani Opava, ani Torpedo, nakonec Sršni mají svého soupeře v Šumperku

Poměrně zajímavě dopadla volba soupeřů v letošním výběrů soupeřů Národní ligy pro vyřazovací boje v playoff. Asi nejjasnější volba se čekala od první Opavy, která si zvolila Slovan Havířov. Havířovští hráči se v druhé polovině soutěže potýkali s problémy uvnitř týmy a nejen z prohlášení trenéra bylo zřejmé, že vnitřní klima týmu je silně narušeno. V posledním zápase základní části si tým zastřílel a brankově prosadil proti beznadějně poslednímu MVILu Ostrava, ale v souboji s Opavou určitě favoritem nebude. Tím budou naopak domácí, kteří v letošním ročníku před sezónou posílili několika hráči z ostravských celků FBC Ostrava a právě již výše zmiňovanému MVILu a v lize potvrzovali, že letos se s nimi musí počítat více než jindy. Vzhledem k Rožnovu však prohlašovali, že pokud budou mít k dispozici jiné volby, Rožnov si určitě nezvolí, a to se také stalo. Čtvrtfinálová dvojice Opava – Slovan Havířov bude mít favorita v Opavě a bude velkým překvapením, pokud by to na konci skončilo postupem Slovanu.

 

Druhé v pořadí vybíralo Torpedo Havířov, které se v posledních týdnech pasovalo do role mstitele a které hlásalo na všechny strany, že pokud bude mít možnost, tak šáhne po Rožnovu, aby mu splatilo loňské vyřazení v baráži o 1. ligu mužů. Valaši, kteří do posledních dvou duelů vstupovali s vidinou pojištění situace v playoff, už nepřemýšleli, že by mohli dostat jiného soupeře než Torpedo. Možná i z toho důvodu poslední dva zápasy základní části odehráli s velkým uvolněním a s jasnými výsledky ve svůj prospěch. Nepřemýšleli nad dopadem, který to mělo na Havířov, který znejistěl. A pokud bylo něco výsledkem, tak volba Havířova, které odšpuntovala překvapující složení zbývajících dvojic. Havířovští šáhli po nejméně oblíbeném soupeři pro všechny ostatní, po Pelhřimovu. Herně Slezanům hráči z Vysočiny určitě vyhovují, nicméně cestovat do Pelhřimova se určitě nikomu nechtělo. Slezané to nakonec celé podstoupí a budou spoléhat, že sérii ukončí v nejkratší možné době, tedy ve třech utkáních, aby nemuseli na Vysočině i nocovat na případný čtvrtý zápas.

 

S novou situací, která vznikla, se musela poprat Kopřivnice. Ta neměla problém v Rožnovu jako v soupeři, neboť Vikingové věděli, že v derby se často role favoritů smývají a každé utkání může vyhrát kdokoliv, stejně jakože nerozhoduje domácí prostředí. Sršni se tak už chystali, že čtvrtfinálová série se ponese v duchu několika derby utkání za sebou a diváci v obou táborech to budou mít blízko na soupeřova hřiště, tj. o vynikající atmosféru nebude nouze. Minimálně ve čtvrtfinále na to však nedojde. Jak Vikingové nakonec ukázali, věděli, že nechtěli jet na Vysočinu, ale pokud si mohli vybrat mezi ve formě hrajícím Rožnovem a z formy hrajícími Petrovicemi, rozhodli se pro ještě v loňské sezóně prvoligové Petrovice. Zda své volby nebudou nakonec litovat, to se dozvíme přibližně za dva týdny, kdy budou odehrány třetí, případně čtvrtá utkání série. 

Statistické informace Asper Šumperk

Statistické informace Sršni Rožnov

Poté, co byli určeni soupeři ve třech čtvrtfinálových sériích, bylo jasné, jaké složení bude mít také čtvrtfinálová série čtvrtá. Když si Rožnov nevybrala Opava, Torpedo ani Vikingové, zbyl na Šumperk, který ještě v loňské sezóně hrál divizní soutěž a který po svém postupu do Národní ligy překvapil řadu celků svou zarputilostí, nasazením v osobních soubojích a nadšením pro hru, což Asperu vyneslo čtvrtou příčku po základní části a právo začínat proti Rožnovu v domácím prostředí. S dostupnými daty po odehraných zápasech základní části si oba týmy můžeme srovnat z pohledu statistických informací. Zajímavé je začít hned v úvodu faktem, že ve vzájemných zápasech každý z týmů jednou zvítězil, a to vždy na půdě svého soupeře. To může být velmi důležité zejména pro Rožnovany, kteří v Šumperku budou začínat. Celkově ve statistických ukazatelích jsou na tom oba celky velmi podobně. Sršni mají mírně lepší hru v přesilovkách i v oslabeních, naopak byli více trestáni. Rozdíl ve skóre Sršňů +17 je téměř srovnatelný s rozdílem skóre u Šumperku +24. V sezóně prozatím Sršni dokázali dovést do vítězství 10 utkání, hráči Šumperku pak 13, což je téměř o třetinu více než Valaši. To jim také zajistilo po základní části čtvrté místo oproti sedmému Sršňů. Před playoff získali Šumperáci skalp lídra soutěže z Opavy, v posledním kole však zaváhali na půdě zachraňující se Třebíči. Sršni pak dvakrát zvítězili, nejdříve v Petrovicích, poté doma s Kopřivnicí. 

 

Výše jsou probrány všechny čtyři čtvrtfinálové série včetně té pro Sršně nepodstatnější, tedy jejich souboje s Šumperkem. Důležité je však říci, že vyřazovací boje většinou nerozhodující individuální výkony, ale disciplína, týmový duch a víra v celý tým, kdy chci být platným členem a mít primárně radost z týmového úspěchu před osobními statistikami. To mají v posledních letech Rožnované poměrně dobře odzkoušeno a několikrát je to už dovedlo až téměř na samý pomyslný vrchol soutěže. Letos se o to budou pokoušet znovu a prvním krokem bude uspět proti Šumperku, tj. z půdy soupeře v ideálním případě přivézt dvě vítězství, nebo alespoň nerozhodný stav na odehraná utkání, aby v domácím prostředí 4. a 5. března mohli Rožnované stvrdit svůj postup do semifinále soutěže.

 

 

Diskuze k článkucara


  zpět na úvod
zpět do archivu
lista