youtube tvcom mail Město Rožnov
banner
24.05.2022

Rožnovští Sršni uzavřeli dohodu s Aligators Klobouky o postoupení soutěže

Úspěšná tečka za letošní sezónou z pohledu Rožnovanů, kteří si vítězně zvládnutou baráží o 1. ligu proti Torpedu Havířov vybojovali právo v účasti v 1. lize v příští sezóně, má své pokračování, neboť pokud chce sportovní klub startovat v tak vysoké soutěži, musí splnit hned několik parametrů. Baví se zde o otázce finanční, organizační, hráčské, ale i dalších. Po zhodnocení všech těchto aspektů, zejména absence cílené podpory města, vedení klubu přistoupilo na dohodu, kterou si už jednou vyzkoušelo před dvěma lety a tento úspěšný model znovu zrealizovalo. Partnerem v tomto ohledu jim byl celek Aligátorů z Klobouků u Brna. Společná dohoda obou klubů, ohledně výměny práv startu v příslušných soutěžích, byla předložena k jednání na Výkonném výboru Českého florbalu a ten celou směnu potvrdil. 

Dohoda o postoupení 1. ligy mezi týmy 1. FBK Sršni Rožnov p/R a Aligators Klobouky

1. FBK Sršni Rožnov p/R

Rožnovský celek již několikrát v 1. lize působil. Za úspěšnou lze považovat zejména premiérovou sezónu 2013/2014, ve které se Rožnov hned dostal do play off. Nakonec ve vyřazovací soutěži ztroskotal na tehdy hráčsky zkušenějším kádru Bivojů z Litvínova, ale kádr Sršňů se sehrál a nadcházející sezóny měly být ještě úspěšnější. Zejména sezónu 2014/2015 lze považovat za povedenou v základní části a za promarněnou v play off. Tehdy Sršni po několika úspěšných sezónách poznali, že k potřebné hráčské a herní kvalitě je někdy třeba i kousek štěstí. Celkově pak Rožnov působil v 1. lize další tři sezóny včetně té předloňské.

Vítězství v posledním utkání baráže o 1. ligu

Aligators Klobouky

Tým z Jižní Moravy letos startoval v Národní lize mužů stejně jako rožnovský celek a byl prvním, kterému se nepodařilo postoupit do playoff. Částečně to bylo dáno i početným kádrem mladých hráčů, kteří pravidelně dostávali během základní části prostor na hřišti. Bylo tak velkým potěšením hrát proti Kloboukům, protože ty ať hrály doma, nebo venku, měly vždy prakticky kompletně zaplněnou soupisku pro utkání. Jihomoravský tým bude muset zapracovat na kvalitě, pokud má hrát důstojnou roli v 1. lize mužů, ale vzhledem k tomu, že už teď není v jejich perimetru žádný tým, který by hrál vyšší soutěž a stahoval jim šikovné hráče, budou moci v klubu pokračovat v koncepční práci a pokusit se s širokým mladým týmem Aligátorů v příští sezóně soutěž udržet. Oproti rožnovskému týmu nemají žádné zkušenosti s 1. ligou, ale nechybí jim postupová euforie, a to se jistě odrazí v přístupu k letní přípravě i úvodu soutěže. Pokud oba parametry klub zvládne, má šanci herně úspěšně proplout úskalím 1. ligy. Samozřejmě jeden z nejdůležitějších parametrů je i finanční zázemí a i zde Mikroregion okolo Klobouků u Brna dokázaly podpořit města i přilehlé obce, pak je radost s dětmi, respektive dospělými pracovat.

Ambiciózní celek z Klobouků u Brna před startem přípravy do 1. ligy

Výměna (postoupení) soutěže

Rožnovský tým již několikátou sezónu prokazuje, že hráčskou kvalitou se pohybuje na rozmezí Národní a 1. ligy. Tady jsou vidět dobré výsledky práce s mládeží, kterou dokáží Rožnované celit mezery, které jim vznikají při ukončování hráčských kariér, či odchodech vychovaných hráčů do nejvyšší florbalové ligy. Důležitým aspektem jsou ale také návraty hráčů, kteří po hraní na nejvyšší úrovni chtějí zvolnit a Národní liga je pro ně ideální volbou. Stále se jedná o velmi kvalitní soutěž, nicméně časové hledisko zde není tak extrémní, aby již přitom nemohli působit u mladých rodin či s vyšší pracovním vytížením. Rozhodnutí Sršňů tak lze logicky chápat v podmínkách, které mají. Stejně tak dohoda na druhé straně stojícího celků Aligátorů je pro daný klub zajímavá, neboť začlenění mladých hráčů relativně v tomto klubu proběhlo a stále mladý kádr má velký potenciál věnovat extrémní množství času v tréninkové i zápasové zátěži a především na venkovních hřištích startovat v takovém počtu hráčů, aby minimálně fyzicky domácímu celku stačili po celé utkání. Vzájemné postoupení soutěže umožňuje organizační směrnice Českého florbalu a oba kluby musí splnit hned několik podmínek, aby několikaminutové projednání na Výkonném výboru Českého florbalu mohlo mít souhlasný verdikt. Takto to i dopadlo v tomto případě a poplatek 40.000,- Kč za pět minut strávených s tímto bodem v rámci jednání Výkonného výboru Českého florbalu nemá být odměnou za čas strávený s touto záležitostí, ale za poplatek umožňující vůbec tuto vzájemnou směnu. 

Momentka z letošní sezóny z utkání Rožnova a Aligátorů z Klobouků

Pohled zástupců obou klubů na uzavřenou dohodu

Své vyjádření k dohodě poskytl, Zbyněk Macura, sekretář rožnovského klubu: „Poskytl jsem k celé dohodě již několik komentářů pro různé média, ale ve stručnosti se to vždy točí kolem tří pilířů, a to ekonomickém, hráčském a organizačním. Z ekonomického pohledu bychom vše museli utáhnout sami jako klub. Město nám v tomto ohledu pomocnou ruku neposkytuje, což není tak velké překvapení, neboť obecně teď dlouhodobě razí vedení města tendenci upřednostnění hlavně rezonující kultury, ale i jiných oblastí před sportem. Desítky let městu chybí vlastní sportovní hala pro míčové sporty, která by byla dennodenně využívána Rožnováky, tísníme se ve stařičké haly Vakuovky, která ještě k tomu patří Zlínskému kraji. Celkově na úkor sportu teď budeme muset zkousnout nejen obrovské zadlužení města, ale i kulturní centrum, do kterého každý Rožnovák v průměru zajde tak dvakrát za rok, ale jinak bude spíše pro jiné subjekty než rezidenty. A tento benefit pro cizí zaplatí bohužel občané Rožnova v několika nejbližších letech. Pak tu máme hráčský a organizační pilíř a zde si myslím, že bychom to na hraně úsilí členů klubu zvládli, ale vím moc dobře, jak všechny účasti v 1. lize mužů klub doslova „vycucly“ energií a výsledný profit v některých oblastech nebyl adekvátní. Jako člen výkonného výboru klubu můžu říct, že diskuze ohledně naší účasti v 1. lize byla dlouhá, shoda nebyla jednoznačná, ale většinově se klub rozhodl pro setrvání v Národní lize. Já věřím, že naše působení v příští sezóně bude opět takové, abychom hráli vítězné zápasy, bavili diváky v hale a užili si opět úspěšné jaro v rámci vyřazovacích soutěží.

Premiérovou účast Aligátorů v 1. lize okomentoval i předseda klubu, Jakub Gremmel, který věděl, že existenci jejich klubu ovlivňuje hned několik faktorů a pro příští sezónu potřebují impuls, který by je posunul dále v koncepční práci: „Možnost hrát 1. ligu přišla a my jsem se jí rozhodli využít. Je to obrovská příležitost pro zviditelnění florbalu v našem regionu. Chceme k nám dovézt kvalitní a atraktivní soupeře. V našem áčku se vytvořil perspektivní tým, který je ambiciózní. Proto byl náš dlouhodobý cíl 1. liga. Pro celý klub je to obrovská příležitost, jak se posunout zase dál. Víme, že nás nyní čeká těžké období, co se týká změn a přístupu. Věříme, že budeme konkurenceschopní a pro 1. ligu přínosem.

Ligové souboje mezi týmy Sršňů a Aligátorů byly vždy velmi vypjaté a místy i tvrdé

Závěrem lze konstatovat, že oběma klubům bude tato směna prospěšná. Aligátoři udrží svůj klub nad hladinou a budou moci dále koncepčně pracovat s hráči, které si již několik sezón vychovávají. Jejich předseda klubu to sice nezmínil, ale tlak a hráčský zájem z ostatních klubů z Brna (příští sezónu budou hned čtyři) byl po skončení sezóny velký a pokud by Aligátoři nedokázali reagovat, mohlo se stát, že budou mít pro příští sezónu kádr poloviční či třetinový. Takto klub dostane šanci hráčům poskytnout stejnou soutěž a bude na nich, zda dokáží rozvinout svůj hráčský potenciál do takové míry, aby soutěž jakou je 1. liga udrželi i pro sezóny následující. Zároveň i Sršni budou moci navázat na poslední úspěšné sezóny, které několikrát skončily buďto účastí v 1. lize nebo vítězstvími v lize Národní či v Baráži o 1. ligu. Někteří jejich hráči, kteří opět dorostli pro superligovou soutěž, dostanou příležitost v ní hrát v příští sezóny v některém ze spřátelených celků Vítkovic či Ostravy, naopak do kádru se jim hned několik hráčů i vrátí. V Rožnově se tak můžeme těšit, že v příští sezóny opět uvidíme kvalitní hráče a nejlepší florbal v rámci Národní ligy.

 

Diskuze k článkucara


  zpět na úvod
zpět do archivu
lista