07.09.2020

Slovan v 3. kole Poháru ČF poznal, že Rožnov není Chomutov

Loňský ročník Poháru Českého florbalu nebyl pro Sršně tak úspěšný jako ten letošní. V loni již ve druhém kole nestačili ve venkovním prostředí na Mohelnici, letos prozatím za sebou nechávají celky Olomouce, Přerova, Lipníka, Frýdku – Místku, ve druhém kole pak Frenštátu a nyní aktuálně v rámci třetího kola i prvoligového TJ Slovanu Havířov. Zejména poslední souboj už snesl měřítko ligového souboje. Slezané přijeli do Rožnova se skalpem, v loňské sezóně v rámci první ligy, velmi úspěšného Chomutova, když ho dokázali přetlačit v prodloužení, a to zejména díky příspěvku superligových hráčů FBC Ostrava, kteří mohli do utkání zasáhnout v rámci střídavých startů. To však již nebylo možné v Rožnově, neboť pravidla Poháru Českého florbalu v této soutěži podobné starty „cizinců“ nepovolují a Slovan Havířov se svými kmenovými hráči taktéž dovedl utkání s domácími Sršni do prodloužení, kde tentokrát nikdo z účastníků nerozhodl a vše rozuzlily až trestná střílení, ve kterých nakonec byli Rožnované klidnější v zakončení a zajistili si postup přes silného protivníka do dalšího kola Poháru. Celkově šlo částečně brát i jako satisfakci za minulý ročník nedokončené soutěže, kde právě tyto dva celky měly proti sobě nastoupit v rámci vyřazovací série play down 1. ligy. Daná utkání se už neodehrála a po půlroční odmlce tak přišel jediný souboj, a to vítězný pro Valachy.

S kapitánskou páskou již ve své 17. sezóně vede Rožnov opět Pavel Barabáš – foto Veronika Sklářová

07. 09. 2020, 19:30, SH SŠIEŘ Rožnov p. R.

7
Sestava 1. FBK Sršni Rožnov p/R:
Obšivač Marek(G), Holčík Petr(G), Chmelař Vladislav, Žitník Pavel, Pícha Patrik, Slovák Daniel, Hegar Patrik, Konvičný Michal, Drápala Daniel, Burýšek Adam, Žniva David, Plandor Richard, Štůsek Jakub, Barabáš Pavel(C), Šichtař Daniel, Prašivka Daniel, Smékal Ondřej, Viktořík Josef

6
Sestava TJ Slovan Havířov:
Buroň Daniel(G), Říman Jan(G), Hrubý Lukáš, Sekula Daniel, Lademberger Daniel, Vylegala Marek, Drong Jan, Kyc František, Děček Martin, Fusek Kryštof, Charvát Patrik, Revenda Tomáš, David Patrik, Kozelský Michal, Daubner Jan, Erbs Matěj, Řezáč Petr, Prorok Michal

po nájezdech

po částech: 4:2, 1:2, 1:2, 0:0

branky (asistence) 1. FBK Sršni Rožnov p/R:
1.Šichtař(Smékal), 5.Barabáš(Pícha), 15.Viktořík(Barabáš), 20.Viktořík(Pícha), 24.Smékal(Šichtař), 41.Viktořík(Hegar), rozh. náj.Plandor

branky (asistence) TJ Slovan Havířov:
11.Řezáč(Kozelský), 14.Erbs, 30.Erbs, 40.Kyc(Erbs), 46.Erbs(Kyc), 54.Daubner(Erbs)

rozhodčí: Pavelka Karel, Tuček Vladislav
vyloučení: 1:2; využití: 1:0; diváků: 57

Utkání mezi domácím Rožnovem a hostujícím Slovanem mělo svůj příběh začínající před půl rokem, jak již bylo psáno v úvodu celého článku. A bylo to vidět i na hřišti od úvodních minut, kdy Sršni na Slezany doslova vlétli a zejména díky většině vyhraných osobních soubojů byli v zápasovém tlaku. Dokázali to i vyjádřit brankově, když využitou přesilovkou v páté minutě střetnutí vedli již 2:0. Zaskočený soupeř dokázal brankově snížit v polovině první třetiny, nicméně Rožnované zůstávali lepším týmem na hřišti a přestože soupeř dokázal i srovnat, na remízový stav obratem odpověděli vedoucí brankou. Poté se jim naskytla i druhá přesilová hra, v té už tak úspěšní nebyli, ale vynahradili si to těsně před odchodem do kabin, když Viktoříkem zpečetili dvoubrankové vedení.

Druhou část začali herně hráči Havířova určitě lépe, míček na jejich hokejkách už byl častěji, než v úvodní třetině. Přesto v utkání bylo pro ně těžké překonat obranný blok Valachů a zejména počet zblokovaných střel byl velmi dobrou vizitkou kompaktní obrany Rožnovanů. Ti dokázali navýšit své vedení na tři branky a vytvořili si i několik velmi dobrý příležitostí na branky další, nebyli však úspěšní a hosté je potrestali nejdříve v polovině druhé části a pak i v jejím závěru, když snížili na rozdíl jediné trefy. Zejména už druhá polovina druhé třetiny byla od hráčů Havířova povedená, Rožnov častěji než do té doby bránil své pásmo a ani se často nedostával do brejkových situací. Na přestávku se tak šlo s jednobrankovým vedením domácích a třetí část dávala předzvěst, že bude velmi napínavá.

Na samotném úvodu to na drama nevypadalo - hned v úvodní minutě Josef Viktořík dokonal hattrick, uklidnil domácí a vrátil jim dvoubrankové vedení. To už se však začínalo projevovat, že nastoupil Slovan Havířov pokropený živou vodou. Slezané byli velmi agresívní v napadání a přestože dělali při otevřenějším pojetí hry chyby ve svém obranném bloku, Rožnov toho využít více nedokázal. Naopak v šesté minutě inkasoval pátou branku a při následném vyloučení Žitníka to byl především Obšivač v brance, který udržel akcie domácích stále na výherní straně. Ani on však nedokázal sedm minut před koncem třetí třetiny zareagovat na vyrovnávací branku Daubnera, který od mantinelu přes několik hráčů pověsil míček do horního rohu branky. Obšivač toho moc přes bránící hráče neviděl a utkání bylo jako na svém začátku, nicméně s výhodou Havířova, kterého bylo v posledních minutách plné hřiště. Do závěrečné šedesáté minuty se ještě hráči obou týmy vystřídali v nebezpečných situacích, ale branka již nepadla a šlo se do prodloužení.

Nastavených až deset minut čistého času mohlo přinést vítěze utkání po vstřelené brance v rámci "náhlé smrti". A zejména v úvodu to vypadalo, že Slezané chtějí utkání rozhodnout před potenciálními nájezdy. Rožnovská obrana byla ovšem pevná a dalo se vytěžit z minima maximu v několika nebezpečných situacích i na druhé straně. Zejména ta Smékalova přibližně minutu před koncem prodloužení byla určitě gólová. Ale asi by to bylo nebylo úplně spravedlivé rozuzlení celého dramatu, neboť jak Rožnov za úvodní polovinu utkání, tak Slovan za polovinu druhou, si nezasloužili prohrát. Rozhodčí Tuček s Pavelkou tak mohli po sedmdesáti minutách čistého času naposledy fouknout do píšťalky, než začaly nominace hráčů na trestná střílení, po pěti na obou stranách.

V nájezdech hosté začínali s exekucí a hned svoji úvodní možnost hostující Řezáč neproměnil. Naopak domácí Barabáš s troškou štěstí nájezdem nepohrdl. V druhé sérii s velkým přehledem na svůj věk srovnal havířovský Kyc, který byl později vyhlášen i nejlepším hráčem ze strany hostí. Přesto Rožnov mohl znovu strhnout vedení na svou stranu, ale Hegar svůj projektil mířil mimo. Třetí série bývá často zlomová, ale to se v tomto utkání nepotvrdilo. Havířovský Erbs i domácí Viktořík byli neomylní a potvrdili tak, že byli oba v utkání ze svých týmů nejproduktivnější. Na obou stranách zbývali poslední dva exekutoři a začínal havířovský Kozelský, bezesporu střelecká puška hostů. Tentokrát však v nájezdu úspěšný nebyl, celkově se mu trestné střílení příliš nepovedlo. To však nalilo naději do žil v letošní sezóně prvním rokem mladému juniorovi, Richardu Plandorovi. Přestože v utkání prakticky jen sledoval počínání svých spoluhráčů, trenér Kasl si byl vědom jeho individuálních dovedností a nebál se na něj ukázat na závěrečné nájezdy a v tak důležité chvíli, jako byla jejich čtvrtá série. Benjamínek domácího týmu mu to vrátil mírou vrchovatou a proměněným nájezdem postavil hosty před nutnost vstřelení branky v páté sérii. Pokud domácí trenér Kasl sáhl po mládí, to hostující trenér Komačka se nebál sáhnout po zkušenosti. Tu viděl v Superligou ostříleném exvítkovickém Lukáši Hrubém. Perličkou bylo, že před pár sezónami to byl právě Lukáš Hrubý, který Rožnovu vypomáhal část sezóny v rámci 1. ligy. Nyní měl hostující tým udržet v utkání proměněným nájezdem. A přestože svůj nájezd provedl zkušeně, bylo zejména zásluhou domácí perly v brankovišti, Marka Obšivače, že nakonec míček neskočil v brance. Poslední nominovaný exekutor za domácí, Patrik Pícha, který od letošní sezóny je již pevným článkem kádru Sršňů, nemusel ani předvést své umění. Sršni tak dotáhli utkání do vítězného konce a vítězný Jalovec už směřoval směrem k Třinci, kde je bude čekat další kolo Poháru.

Z „B“ týmu si odskočil pomoci elitnímu družstvu Rožnova Pavel „Bejk“ Žitník – foto Veronika Sklářová

Textový online z utkání

Za svá družstva se vyjádřili zástupci nejen „v pozápasových“ video rozhovorech, ale také v textové on-linu a tady jsou jejich zpovědi:

Za Slovan Havířov utkání zhodnotil již několikátou sezónu hlavní trenér Slezanů, Václav Komačka, rodák ze Slovenska: „Dnes jsme byli dve tretiny horší, parametre mala pouze poslední tretina. V prodloužení jsme mali velký tľak, tam jsme mali rozhodnout. Nájazdy jsou již loteria.

Po emotivním příspěvku šťastného benjamínka rožnovského týmu Richarda Plandora, který svým nájezdem nakonec rozhodl celé utkání, věcně zápas zhodnotil Pavel Barabáš, jeden z asistentů hlavního trenéra Miroslava Kasla: „Kluci k zápasu přistoupili odpovědně a poctivě. Ještě si musíme vyhodnotit jak moc jsme byli dobří, nebo jestli to bylo tím, že nás soupeř podcenil a nechal hrát. Každopádně musíme kluky za výkon pochválit, ale zároveň musíme zůstat na zemi. Děkuji soupeři za dobré, tvrdé a férové utkání. A naším fanouškům za podporu.

Valaši se opět mohli spolehnout na střelecké schopnosti Josefa Viktoříka – foto Veronika Sklářová

Sršni byli posledními, kdo ze všech týmů odehrál své utkání 3. kola Poháru ČF. Již před utkání tak věděli, že pokud postoupí, bude jejich dalším soupeřem Třinec. Ten za poslední dobu udělal obrovský herní i taktický pokrok. Už v mezisoutěžním letním období překvapil všechny účastníky velmi dobře známého Hornet’s cupu, když s týmem MEN IN BLACK – Třinec získal turnajový primát a porazil několik týmů se zástupci hráčů Superligy. Valachy tak v domácím třineckém prostředí určitě nečeká jednoduché utkání, naopak bude to pořádná řež a uvidíme, který z týmů si dokáže vybojovat postup do již pátého kola, kde na ně může čekat buďto v domácím prostředí Orlová, nebo by Sršni přivítali ve velmi pikantním souboji ostravskou Letku, se kterou „směnili“ před ligovou sezónou soutěže, tedy Letka nahradila Rožnov v 1. lize, ten naopak místo Letky startuje v Národní lize. Nepředbíhejme však, v této chvíli je prvotní úkolem uspět v Třinci a jak již bylo řešeno, rozhodně to nebude lehký úkol.

Mladičká naděje Rožnova, Richard Plandor, předvedl, že má v nájezdech pevné nervy – foto Veronika Sklářová