youtube tvcom mail Město Rožnov
banner
13.02.2020

„Když jdu do brány, sám k sobě promlouvám“, přiznává novic mezi letošními prvoligovými tyčemi, Zdeněk Raška

Zdravíme všechny příznivce či soupeře rožnovského klubu. Dnes po delší odmlce opět pokračujeme s „po zápasovými“ rozhovory, které probíhají nepravidelně po vybraných duelech rožnovského „A“ týmu. Je za námi téměř kompletní základní část, přesněji do konce zbývají odehrát dvě kola. V posledních dvou duelech Sršni získali tři body, když doma porazili silný Chomutov, ale výhru pak nepotvrdili v Českých Budějovicích, kde podlehli Štírům. V posledních dvou zápasech už sice Sršni nemůžou vylepšit své postavení v tabulce, ale mohli by si ho zhoršit, proto je stále o co hrát. K rozhovoru jsme si přizvali člena týmu, který je pro spoustu Rožnovanů velkou neznámou, protože v týmu působí jen v letošní sezóně. Je velmi klidné povahy, ovšem na hřišti přivádí střelce soupeře k nepříčetnosti a jeho specializací jsou především samostatné nájezdy, ve kterých exceluje. Že stále nevíte, o koho jde, pak je ještě třeba prozradit, že mateřským oddílem brankáře je FBC Přerov a v Rožnově je v kádru v sezóně na střídavý start. Nejde tak o nikoho jiného než o Zdeňu Rašku, gólmanskou hvězdu přerovského florbalu!!!

Při utkání na Kladně se Zdeňa rozhodně nenudil

Ahoj Zdeňo, jak bys v krátkosti zhodnotil novoroční působení Rožnova v 1. lize, zejména s důrazem na poslední zápasy?

Já si myslím, že až na nějaká klopýtnutí, se naše výkony každým zápase lepší. V posledních zápasech jsme převedli dobré výkony, podařilo se získat tři body s Chomutovem, což pro nás byla zasloužená odměna za zlepšený projev naší hry. Poslední zápas v Budějovicích jsme si prohráli špatnou koncentrací v první třetině. V dalším průběhu zápasů jsme navázali na naše lepší výkony z posledních zápasů a odehráli vyrovnané dvě třetiny.

V domácím vítězném zápase proti pražskému Startu98 Zdeňa zneškodnil nařízené trestné střílení

Při střídavém startu, který ti umožňuje chytat zápasy jak za prvoligový Rožnova, tak za divizi hrající Přerov, jsi konkrétně za Sršně chytal od začátku zápasu šest utkání s bilancí pěti porážek a jedné výhry. Přibliž nám, jak se ti v Rožnově chytá, jak tě přijali hráči a jak se cítíš v kolektivu?

Pro mě je každý zápas obrovská zkušenost a za každou minutu, kterou můžu strávit v brance jsem moc vděčný. Při prvních utkáních jsem byl hodně nervózní, ale v každém zápase se cítím lépe a lépe. Kolektiv v Rožnově je super a v šatně je vždycky sranda, takže za mě paráda. 😉 

V nejbližších dvou kolech Sršně čekají zápasy v Ústí nad Labem a doma proti Petrovicím. Co od těchto utkání očekáváš a myslíš, že v některém z uvedených zápasů nastoupíš v základní sestavě?

Předběžně jsme se domlouvali s trenérem, že budu chytat zápas v Ústí na Labem. Tohle utkání bude velmi těžké a záleží s jakou sestavou do Ústí vyjedeme, ale věřím, že tam necháme všechno.

Poznáte Zdeňu Rašku takto za mlada? Tenkrát ještě střílel a netušil, že jednou podobné střely bude chytat

Kromě Rožnova chytáš pravidelně i v Přerově. S týmem jste v divizi prozatím na osmém místě, nicméně máte stejně bodů jako soupeř za vámi a jeden bod ztrácíte na soupeře před vámi. Tedy velmi vyrovnané postavení. Máte ještě v této soutěži do konce ročníku o co hrát, nebo se zde sezóna z hlediska Přerova už jen dohrává?

Pro nás byla některá utkání klíčová, protože jsme neměli jistou záchranu v soutěži. Podařilo se nám tyhle zápasy vyhrát, což byl hlavní cíl. Teď už můžeme v klidu dohrávat, ale chceme zbylé dva zápasy vyhrát. Hrajeme stále o páté místo v tabulce.

Když porovnáš zápasy v divizi se zápasy v 1. lize… najdeš „pověstných deset rozdílů“, či samozřejmě méně? Zkus nám prosím soutěže srovnat a co ti která soutěž více dává?

Rozhodně mi dává více 1. liga. Hlavní rozdíl je v rychlosti hry. Hráči jsou rychlejší, zakončení kvalitnější. Také v myšlení hráčů. V divizi jsem zvyklý, že v určitých situací hráči řeší dané situace nějakým způsobem a pak chytám zápas 1. ligy a hráč situaci vyřeší úplně jinak, lépe.

Během pauz je možno se občerstvit a podebatovat s trenérským kolegou… Zdeňa Raška v rozhovoru s Kubou Jasným

Rožnov už má jisté, že v letošní sezóně bude hrát play down a bude začínat na půdě soupeře v sérii na čtyři vítězná utkání. Myslíš si, že začínat ve venkovním prostředí bude pro tým výhoda a kterého z potenciálních soupeřů Slovan Havířov vs. Gullivers Brno by sis pro play down vybral ty?

Myslím si, že jsme hlavně silní doma, ale věřím, že do Brna či Havířova poskládáme tu nejlepší možnou sestavu a zápasy venku zvládneme. Já osobně bych raději chtěl Slovan Havířov.

Zdeňa Raška v akci v divizním utkání

Nelze přehlédnout, že v dosavadních zápasech Rožnova, ve kterých jsi nastoupil a ve kterých bylo proti Rožnovu nařízeno trestné střílení, tak si v těchto soubojích hráče s gólmanem držíš vysokou bilanci úspěšnosti. Připravuješ si na tuto disciplínu nějak speciálně, nebo prostě jen spoléháš na svou intuici? A ještě doplňující otázka – byl bys schopen naskočit do utkání i během play down, kdyby zápas byl i po prodloužení vyrovnaný a mělo by se právě v nájezdech rozhodnout – věřil by sis v takové chvíli, přestože bys šel na nájezdy relativně bez zápasového tempa?

No přiznám se, že nájezdy nejsou moji oblíbenou disciplínou. Po zavedení nových pravidel je to pro gólmana hrozně těžké. Při nájezdech se snažím řídit radou, kterou řekl Dominik Hašek. Nájezd je o trpělivosti, kdo udělá první pohyb, jestli hráč nebo gólman. Takovou zkušenost už mám a tehdy to nedopadlo nejlépe. Podle mne je lepší nechat rozchytaného gólmana na nájezdy. Pokud by bylo však potřeba, tak bych samozřejmě šel.

Máš nějaký svůj předzápasový rituál? Pokud ano, prozradíš nám jaký?

Když jdu do brány, „obouchám“ si tyčky a pak sebe, abych se nabudil a soustředil se a sám k sobě promlouvám.

Jedna plesová…

Probrali jsme florbal, prozraď nám něco i z tvého osobního života. Jakou školu teď studuješ, případně jaká práce tě v životě láká?

Já dnes studuji v Brně na Mendelově univerzitě. Chodím na Provozně ekonomickou fakultu, obor management manažersko-ekonomický. Začal jsem podnikat v oboru financí, takže zatím se vidím v tomto.

Kromě školy a potenciální budoucí práce, máš nějaké jiné koníčky, či jak trávíš zbylý volný čas?

Můj koníček je obecně sport. Rád si zahraji fotbal, badminton, basketbal, ping pong. S kamarády chodíme na hřiště, kde hráváme hokej s tenisákem. Tady vznikly mé první krůčky k chytání, když jsem si vzal hokejku, baseballovou rukavici, vyrážečku a poprvé se postavil do brány. Rád si přečtu dobrou knihu nebo se podívám na seriál, hlavně Přátelé.

Zdeňa rád objíždí přes léto i mimosezónní turnaje

Pokud se díváš do příští sezóny, vypadá to, že Přerov opět bude hrát Divizi. Plánuješ v Přerově zůstat a chytat tuto soutěž, nebo bys rád okusil stejně jako letos soutěž vyšší a třeba si chtěl své působení v Rožnově prodloužit, nebo dokonce máš i ambici vyšší, na soutěž nejvyšší?

V Přerově jsem hrozně rád, zažil jsem tu spoustu krásných chvil a lidé v Přerově mi přirostli k srdci. Bohužel soutěž Divize už pro mě není výzvou. Příští sezonu bych rád zůstal v Rožnově a chtěl s ním vybojovat play off. Do budoucna i pokukuji na nejvyšší metu, ale to prozradí až čas, jak to vše dopadne.

Chtěl bys závěrem něco vzkázat rožnovským hráčům nebo fanouškům?

Hráčům bych chtěl poděkovat za to, jak mě přijali. Kolektiv si užívám a v Rožnově se cítím moc dobře a baví mě to s nimi no. 😀 Divákům určitě dík za to, že nás podporují stále, i když se občas tolik nedaří.

Při venkovním prvoligovém zápase na Kladně byl Zdeňa vyhlášen za Rožnov nelepším hráčem utkání

Diskuze k článkucara


  zpět na úvod
zpět do archivu
lista