Úvodní stranaInformace o klubuMužské týmyMládežnické týmyArchiv zpráv a výsledkůSponzořiKontakty
 

Historie>>>
Úspěchy>>>
Tréninky>>>
Diskuse>>>

 
 
 
 
   
 


Historie klubu

Díl 9.
Sezóna 2008-2009

V pořadí osmá sezóna se florbalovým sršňům mimořádně vydařila. Po osmi letech v regionálních soutěžích, se klub 1.FbK Rožnov p.R. dočkal zaslouženého postupu do 2.ligy. Dobrou formu během sezóny prokázaly všechny rožnovské týmy v různých kategoriích, kdy jejich hráči příkladně reprezentovali klub jak v rámci oficiálních soutěžích tak i na mezistátních turnajích.

Muži A
S vizí odčinit předchozí nevydařené ročníky vstupovala do nové sezóny rožnovská florbalová elita. I přesto, že muži v uplynulých třech sezónách disponovali již poměrně zkušeným kádrem, který doplnilo i několik posil, končily výsledky týmu daleko za očekáváním. Velkým varováním byla Rožnovu loňská sezóna, kdy Sršni dokonce balancovali na hraně sestupu. Tento fakt rožnované nebrali na lehkou váhu a s přípravou na novou sezónu začali vůbec nejdřív v historii klubu. Pod taktovkou šéftrenéra Pavla Barabáše absolvovali rožnovští florbalisté pestrou letní přípravu, během které se začal rýsovat rožnovský A-tým pro sezónu 2008-2009. První prověrkou připravenosti byl Rožnovu na přelomu července a srpna mezinárodní turnaj Czech Open, kde 1.FbK Rožnov zamířil vůbec poprvé a v nabité konkurenci si nevedl vůbec špatně. Ze 128 týmů postoupil až do šestnáctifinále, kde sršňům vystavilo stopku extraligové Znojmo. Další zkouškou před startem sezóny byl již tradiční Český Pohár, kde se Rožnovu dosud nepodařilo projít přes 2.kolo. K překonání této mety mělo tentokrát pomoci domácí prostředí, kde dorazili kvalitní soupeři. V klíčovém utkání s druholigovým SC Hattrick Brno měli domácí velkou touhu po vítězství a po euforickém obratu z 0-3 na 4-3 byli kousek od vytoužené mety. Jenomže třináct vteřin před koncem brňané gólově srovnali krok, čímž rožnovany odsunuli na třetí nepostupovou příčku skupiny J. Smolné vyřazení v Českém Poháru, však přineslo i svá pozitiva. Během osmi pohárových střetnutí pomaličku vykrystalizovala sestava, která už o týden později vyrazila k úvodním zápasům sezóny se silným NS Ostrava a nevyzpytatelným Lichnovem. V těchto zahajovacích zápasech se hráčům se sršněm na prsou nadmíru dařilo a důležitý stavební kámen byl na světě. Plný počet bodů hned zkraje sezóny dodal rožnovským florbalistům nezbytné sebevědomí. To sehrálo roli v několika dalších klíčových duelech, v nichž si žlutočerná parta připisovala vítězství za vítězstvím a rozjetý valašský expres nešel zastavit. Blízko byly Piraně z Přerova, ale ani ty neuspěly, když inkasovaly rozhodující gól pouhou vteřinu před koncem. Pocit prohry poznal vedoucí celek ligy až po novém roce v Opavě, kde se s dostatečným bodovým náskokem před pronásledovately dostavil i mírný pokles formy. V následujících kolech však Sršni i přes malá zaváhaní dokázali plnit roli favorita a s náskokem devíti bodů vyhráli nejvyšší ligu Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Tím zároveň dosáhli na historický úspěch klubu, který si v příští sezóně zahraje 2.ligu! Velkou výhodou letošního A-týmu bylo, že se trenér nemusel spoléhat pouze na několik hráčů. Skvěle fungovalo jádro týmu, kdy každý přispěl svou troškou do mlýna, a svou roli také dokonale plnili hráči, kteří během sezóny různě ostřílené borce doplňovali.

Muži B
Rožnovská rezerva mužů, dále jen Béčko, si tak jako před každou sezónou určila jediný cíl a to pokusit se o postup do vyšší soutěže. Kostru mužstva tvoří zejména "staří" harcovníci, kteří pamatují samotný zrod florbalového 1.FBK a když se k nim přidá pár mladíků co dokážou odběhat to, co staří nestíhají, vznikne z toho mužstvo, které na postup z MS Přeboru může pomýšlet. Za hlavního favorita soutěže pro sezónu 2008/2009 byl však označen mančaft S.K.Pema B z Opavy, samozřejmě při výčtu ostatních mužstev ani Béčko nezaostávalo v kurzu.Hned v úvodu sezóny měli muži B tu čest představit se fanouškům na domácí palubovce a v žádném případě nechtěli zklamat. Byla ovšem znát nervozita a nesehranost a v úvodním utkání podlehlo Fermente Bohumín těsným rozdílem. Tohle utkání jakoby nakoplo rožnovské hráče a po vítězství nad zálohou kopřivnických Vikingů, začal útok na špici tabulky. První část sezóny by se dala označit za velmi úspěšnou. Od turnaje na domácí palubovce následovala série pěti vítězných utkání v řadě a když si ve šlágru 10.kola si rozdělily rezervní týmy Rožnova a Opavy po bodu, znamenalo to, že vánoční pauzu B-tým Rožnova přečká na pěkné druhé příčce s tříbodovou ztrátou za vedoucími slezany. Vánoční pauza - nápor všelijakých pochutin, rodinných návštěv a společenských akcí. Tohle období se stává pro hráče Béčka tradičně osudným do další části sezóny, kde už se výkony nepodobají těm před Vánoční pauzou a družstvo výkonnostně stagnuje. Nevyrovnaná forma a ztráta bodů odsunula Rožnov na třetí příčku, na kterou ho posunulo mužstvo RH Piving, překvapení soutěže. Po prohře s Opavou už Béčko ztratilo možnost vyhrát soutěž, a když i v dalších kolech pokračovalo v podobném stylu, snažilo se udržet alespoň bronzovou příčku, protože na záda mu dýchali Vikingové z Kopřivnice. V závěrečném turnaji se dokázalo Béčko semknout, urvat všech šest bodů do tabulky, zhatit ostravskému Pivingu postupové plány a nakonec s jednobodovým náskokem udržet třetí místo v soutěži, což je zatím nejlepší umístění v historii B-týmu. Samostatnou kapitolou letošní sezony se staly výkony juniora Tomáše Čegana, na hřišti někdy nenápadného hráče, ale když dostane míček před branku, vyrukuje s překvapivým zakončením, někdy i za pomoci velké dávky štěstěny. Spolu s Jurajdou vytvořili nejproduktivnější duo sestavy Rožnova a za zmínku stojí i to, že brankář Kučera, jeden ze základních kamenů béčkařské sestavy, se podle ČFBU stal statisticky nejlepším gólmanem soutěže.

Junioři
V loňské sezóně juniorům utekl postup do vyšší soutěže o tři body, ale i tak skončili na hezké stříbrné příčce. Před letošní sezónou prodělalo družstvo juniorů hned několik změn. Novým trenérem týmu se stal Karel Pavelka a juniorské řady opustilo také několik opor, které už věkem nezapadaly do kategorie juniorů. Novopečený trenér tak musel z větší části složit úplně nový tým, který si stanovil skromný cíl, umístit se v horní polovině tabulky. Junioři se ale začali sehrávat rychleji než se čekalo a už v první polovině sezóny překvapivě dotírali na vedoucí Frýdek-Místek. Ten však procházel sezónou téměř bez zaváhaní a sršni tak možná malinko ztratili motivaci, neboť postoupit mohl jen jeden. V tu chvíli se začala zlepšovat forma i Petrovicím, které pět kol před koncem proti Rožnovu potvrdily formu a díky těsné výhře 6-5 poskočily v tabulce právě na úkor Sršňů. Ve zbývajících zápasech se už žádný další sesun v tabulce nekonal a junioři tak udrželi cennou třetí příčku. Do sestavy se dobře zapracovali hráči z dorostenecké kategorie jako Herman, Knébl nebo Pražák. Na brankářském postu se prostřídali mladí brankáři Holčík a Lanča, mimochodem věkem taktéž stále dorosti, protože mančaft nedisponoval žádným juniorským brankářem. Díky vyrovnaným výkonům, které občas vystřídaly špatné dny, kdy se udělovaly i tresty nejvyšší, se Rožnov držel na třetí pozici a když už špice ligy byla v nedohlednu směřovala se soustředěnost na jejím udržení. Bojovností a houževnatostí se nakonec juniorům podařil nadplán a přestože se nepodařilo zopakovat umístění z loňského ročníku, je bronzová příčka považována za úspěch a zároveň i dobrým signálem do nadcházející sezóny.

Dorost
Při pohledu na účastníky 2.ligy dorostu divize VII bylo patrné, že o postup zpět do 1.ligy bude usilovat ostravské Pepino. Síla ostatních soupeřů se ze začátku jen s těží odhadovala, ovšem výsledky zkraje soutěže naznačily, že mladí Rožnované mohou pomýšlet na vytýčený cíl, kterým bylo umístění do třetího místa. Po několika kolech dokonce vše nasvědčovalo tomu, že Sršni mohou pomýšlet i výše, a když v derby porazili průběžně druhou Kopřivnici, rázem se právě žlutočerná parta stala největším konkurentem dorostenců z Pepina. Jenomže poté se rozjetý rožnovský dorost z nepochopitelných důvodů herně zadrhl a poztrácel povinné body s méně vyzrálými týmy. Herní krize se po několika zápasech promítla i do pořadí v tabulce, kde se mladí Sršni propadli až na šesté místo. To už trenérům družstva došla trpělivost a na řadu přišlo razantní proházení sestavy, ve které nezůstal kámen na kameni. Příležitost v následujících zápasech dostalo i několik starších žáků, kteří měli do dorosteneckých řad přinést svěží vítr. Tento tah se Rožnovanům vyplatil a rázem začali dorostenci znovu vítězit. Ve zbylých osmi zápasech neztratil sršní dorost ani bod a pomalu šplhal tabulkou vzhůru.Sezóna nakonec pro Rožnovany vyvrcholila vzájemným soubojem o třetí místo se Slávií Havířov. Sešívání v tomto střetnutí nedokázali zabránit sršnímu odhodlání, jenž bylo po zásluze odměněno třetím místem na stupních vítězů za prvním Pepinem a druhou Kopřivnicí. Dorostencům se tak s odřenýma ušima podařilo naplnit předsezónní cíl, ovšem tento tým během sezóny ukázal, že má daleko na víc!

Starší žáci
Po několika letech v nižších soutěžích se loni starší žáci konečně prodrali do nejvyšší Moravskoslezské ligy, kde měli v průběhu sezóny možnost, poměřit síly s týmy jako FBC Pepino Ostrava, Pegres Havířov nebo 1.SC SSK Vítkovice. Vzhledem k silné konkurenci si vedení družstva stanovilo skromné cíle a to především udržet tuto kvalitní soutěž a zároveň vytvořit mládežnickou základnu pro sezónu nadcházející. V úvodním ligovém kole museli mladí Sršni spolknout hořkou pilulku, když se jako nováčci teprve rozkoukávali a odnesli si čtrnáctibrankový nášup od Pegresu Havířov, ale v následujícím utkání porazili Paskov a připsali si první body do tabulky. Už od prvního kola bylo tedy zřejmé, že sezóna bude těžká, ale zároveň se také ukázalo, že jsou v lize oddíly, kterým se dají sebrat body. Mezi mladými hráči Rožnova a hráči z florbalově vyspělých klubů, jejichž mužské týmy bojují v nejvyšší soutěži ČR, byl znát propastný rozdíl jak v technice tak i pohybu. Sršňům se však dařilo v průběhu sezóny sbírat důležité bodíky do tabulky a každý bod měl cenu zlata. Proto si také vedení i hráči každého úspěchu cenili. Největšího úspěchu dosáhli mladíci, když ve 13.kole zvítězili nad týmem 1.SC SSK Vítkovice a připsali si na své konto velmi cenný skalp. V lize si družstvo Starších žáků drželo klidný střed tabulky a když se v posledních utkáních sezóny představili před domácím publikem, kde dokázali urvat 3 body s Ostravou-Zábřehem disponujícím kvalitními hráči, mohli si i přes neúspěch v následném závěrečném souboji s Pepinem vydechnout, protože je hřálo vědomí toho, že se podařilo udržet soutěž a sami pociťovali, že sezóna byla úspěšná. Co ovšem pokulhávalo a příliš se nepodařilo, bylo rozšiřování základny starších žáků. VV klubu už proto začal s aktivitami, které snad přinesou dobré vyhlídky do budoucna. Pro začátek se klub se začal angažovat do florbalové výchovy mládeže na základních školách v podobě florbalových kroužků

V zákulisí rožnovského florbalového klubu byla sezóna 2008-2009 mnohými označována jako zlomová. Poměrně hladký chod klubu již delší dobu brzdilo zakleté přešlapovaní na místě, kdy se nedařilo posunout laťku o nějaký ten stupínek výše. Záchrana v podobě nové motivace a výzvy do dalších sezón tak možná přišla s postupem do 2.ligy za pět minut dvanáct. Jakými kroky se bude ubírat florbalové dění ve valašské metropoli přinesou již následující měsíce. A kam budou kroky sílicího klubu směřovat to se nechme překvapit. Každopádně aby se vyvarovalo krokům zpět, čeká 1.FbK Rožnov pod Radhoštěm spousta tvrdé dřiny.

kompletní výsledky a statistiky týmů v sezóně 2008-2009 >>>