youtube tvcom mail Město Rožnov
banner
01.04.2019

„Hraji i dnes pořád stejně, jen ty moje fauly dali do pravidel,“ vysvětluje Stanislav Barabáš pokles svých vyloučení

Zdravíme všechny příznivce či soupeře rožnovského klubu. Dnes pokračujeme s „po zápasovými“ rozhovory. Sršni odehráli první dva zápasy finálové série v Brně proti místním Gullivers. V sobotu i v neděli dostali od Jihomoravanů políček, jsou teď postaveni do složité situace, a to vyhrát třikrát za sebou, aby mohli obhájit vítězství v Národní lize. Obou utkání se zúčastnil i nejstarší stabilní hráč týmu, ve hře někdy emotivní, jindy chladně důsledný, ale většinou velmi často myslící na pobavení diváků – v historii také funkcionář, trenér, video analyzátor – představujeme hrající legendu rožnovského klubu, Stanislava Barabáše!

Hlavní dirigent závěrečného vítězného Jalovce – Standa…

Ahoj Stando, jak bys ve zkratce zhodnotil první dvě finálová utkání Rožnova proti Gullivers, která se odehrála v Brně?

Předně bych chtěl říct, že se jedná čistě o můj osobní názor jako hráče. Dostali jsme slušně naloženo. V sobotu jsme hráli první třetinu obstojně, ale poté jsme se vlastními chybami připravili o body. V neděli, si myslím, že jsme hráli lépe, ale Brno nás zle trestalo – přesilovka, šťastný gól z dorážky, zachycená rozehra, nezištná „příhra“ zpoza branky. Oni tomu šli ale od začátku naproti. Zatím nejkomplexnější soupeř z Národní ligy. Silní na míčku i v soubojích 1 na 1, poctivá a propracovaná obrana i rozehra. Ve finále jsou plným právem.

Z dlouhodobého pohledu měli před začátkem finálové série Sršni s Gullivery pozitivní bilanci vítězných utkání, zejména kvůli úspěšné loňské vyřazovací části. Dvěma porážkami v Brně Gulliveři sérii srovnali. Vidíš nějaký klíč, který bude nutné použít, aby Valaši dokázali ještě sérii vrátit do Brna?

Co vím, tak loni šel Rožnov do play-off s totálně jinou taktikou než letos. Byl to takový poctivý betonek s krásnými brejky. Díky tomu Rožnov prošel celým play-off. Letos jsme zase došli do finále díky aktivní nátlakové obraně. Takže podle mě dosud trenéři odvádí dobrou práci. Tento víkend jsme však dělali chyby, které jsme neudělali snad po celé play-off. Uvidíme, s čím přijdou trenéři. Já se soustřeďuji na svůj výkon.

Výjezd z obrany od mantinelu v podání Standy Barabáše

V průběhu sezóny jsi střídavě nastupoval či nenastupoval do utkání. Jestli máme správné informace, tak za absencí nevězí zdravotní potíže. Prozradíš nám svůj důvod, proč jsi neodehrál za Sršně více utkání a například i druhé finálové utkání jsi opustil již v průběhu třetí třetiny?

Těch důvodů je více, ale hlavním důvodem je rodina. Před sezónou jsem se chvástal, že mou prioritou není A-team, a že jim pomůžu v cca 5-7 zápasech. Nakonec jich mám doteď 21 a doma jsem tak porušil snad vše, na čem jsme se se ženou dohodli. Teď v neděli jsem musel ze zápasu doslova utéct a přejet do Ostravy na sklízení sportovního povrchu, protože jsem zodpovědný za pokládání a sklízení tohoto povrchu v případě potřeby na televizní utkání na Severní Moravě (které se hrálo v sobotu).

V minulých sezónách jsi často „leštil lavici pro vyloučené“. V letošní sezóně tomu však tolik není. Ubral jsi ve hře ze své agresivity, nebo je třeba hledat příčinu jinde?

Tuto nálepku jsem si budoval asi 4 sezóny po mém návratu z FBC Ostrava v roce 2007, kde jsem dostával na trénincích pravidelně naloženo od reprezentantů. Když se s takovýmto nasazením vrátíte o několik lig níže, a v tom „mládí“ nedokážete unést tu změnu, tak to ve mně vnitřně vřelo. Ovšem od nějakého roku 2013 jsem byl v průměru a poslední sezóny už máme v týmu jiné „střelce“. Jak v obraně, tak i v útoku. Pravděpodobnější je spíše to, že když jsem s florbalem začínal, byl to bezkontaktní sport a já na to doplácel. Hraji i dnes pořád stejně, jen ty moje fauly dali do pravidel.  😛  

Stanislav v obranné práci s Gullivers Brno

Finále se v Rožnově odehrává po roce znovu. Nastoupil do ní z pozice hůře umístěného celku v základní části, ale částečně v roli drobného favorita z hlediska odehraných vzájemných zápasů. Před sérií byly šance vyrovnané, nicméně teď je určitě psychická výhoda na straně Brňanů. Souhlasíš se mnou, nebo vidíš tyto šance jinak?

Souhlasím s tebou, že výhoda je na straně Brňanů.

V Rožnově se loni Národní liga vyhrála, ale klub nakonec vyšší soutěž nepřihlásil, zůstal v soutěži stávající. Letos je stále šance si znovu právo první ligy vybojovat. Máš pocit, že je v této chvíli kádr Rožnova v dostatečné šíři, aby se poměřoval se soupeři na rozhraní Národní ligy a 1. ligy?

My ale už druhým rokem jsme ve finále Národní ligy a bojujeme o možnost postoupit do ligy první. Na rozhraní tedy už nějakou dobu jsme. Podle mě však nejde ani tak o šíři kádru jako o přístup. V Rožnově je to nyní nastaveno tak, že není kladen důraz na 100% docházku, na videorozbor snad tým nebyl kompletní nikdy. Nehrát v první lize druhé housle však vyžaduje nároky vyšší. Když si toto všechno sečtu tak jsem přesvědčený, že v Rožnově není v současné době situace vhodná pro plnohodnotné fungovaní v 1. lize … dle mých měřítek.

Standa při obranné spolupráci s gólmanem Obšivačem

V průběhu druhého utkání se zranil Petr Krhut. Byl jsi svědkem tohoto zákroku na něj? Máš zprávy, jak vypadá jeho zdravotní stav a zda bude schopen nastoupit k odvetným zápasům v Rožnově?

Mám představu, nic jistého. Spíše bych řekl, že ho trefil hráč při došvihu nešťastně. Plně jsem registroval, až jak se odpotácel za mantinel. Na Facebooku jsme jako tým s Krhym ve spojení a utrpěl otřes mozku což dle internetu je 3-4 týdny rekonvalescence v závislosti na závažnosti. Možná je však stejný blázen jako „někteří“ a v sobotu na zápas přijde. … Vůbec to nechci zlehčovat, ale Dáša by mohla zauvažovat nad koupí podobného pyžama jaké má Krhy ve špitále. Petrovi moc sluší. 😀

Florbalu se věnuješ již několikátý rok. Nebylo to jen v Rožnově, ale měl jsi i možnost nahlédnout do nejvyšší soutěže v dresu ostravského celku. Kdybys teď měl říct, jaký konkrétní zážitek byl pro tebe ve florbale nejcennější, kam by tvé myšlenky směřovaly?

Extraliga je super, byl to splněný sen, ale jako sezóna nic moc. Ale … Rok 2005, finále akademického mistrovství ČR po boku Dana Folty, které jsme prohráli na nájezdy. Pohár mistrů 2006-2007 na Porubě kde jsem měl tu čest si zahrát v noci florbal s tehdejší florbalovou Jury což byly legendy ve svých zemích. Další, Ostrava Cup 2010, finále proti FBC Ostrava, které jsme také prohráli na nájezdy. Ale to vyrovnání vteřinu před koncem … to bych přál každému zažít. Z těch negativních je to jednoznačně nezvládnutá role hlavního trenéra v druhé půli sestupové sezóny z první ligy.

Standa při rozehrávce proti postavené obraně Hluku

Možná to hodně i ze zasvěcených lidí v rožnovském klubu neví, ale společně s Pavlem Panašem jste stáli u zrodu myšlenky turnajů v Rožnově. Můj dotaz bude směřovat k největšímu z nich, Hornet’s cupu, který letos bude mít jubilejní desátý ročník. Byl jsi stále s turnajem po deset let jako organizátor ve spojení, případně podílíš se nějak na posledních ročnících?

Vesměs jsem vypomáhal se stavením povrchů na halách.

Jaké máš celkové vyhlídky na letošní play-off – myslíš si, že se podaří napodobit loňský úspěch?

Dokud neprohrajeme třetí utkání, šance tu je.

Standa Barabáš uniká napadajícímu Houbalovi z Telnice

Máš nějaký předzápasový rituál – a pokud ano, prozradíš nám jaký?

Na tohleto nejsem.

Chtěl bys něco vzkázat hráčům nebo fanouškům?

Shlédněte video níže… NEVER HAVE PLAN B

Stando, děkujeme za tvé odpovědi a budeme ti držet palce, ať se ti ve tvé florbalové i životní kariéře daří.

Diskuze k článkucara


  zpět na úvod
zpět do archivu
lista