youtube tvcom mail Město Rožnov
banner
29.03.2019

Sršni ve finále začínají na půdě soupeře…

Hlavní tým mužů Rožnova pod vedením trenéra Miroslava Kasla mohl celý týden spokojeně odpočívat. O svém postupu rozhodl již o víkendu. Naopak soupeř z Brna – Gullivers bojovali ještě ve středu v Ostravě v rozhodujícím pátém utkání. Utkání to bylo velmi nervózní, se spoustou chyb na obou stranách. Letka si brzy vytvořila dvoubrankové vedení, ale Gulliveři dokázali otočit a v závěru o branku vedli. Letka však dokázala srovnat a šlo se do prodloužení. V něm nakonec byli šťastnější Brňané a zopakují si souboj se Sršni, který loni prohráli 3:1 na utkání.

Pozvánka na víkendový dvojzápas finále mezi Brnem a Rožnovem (autor FB Brna)

Postup do finále

Sršni ve vyrovnané sérii v semifinále Národní dokázali v domácím prostředí dvakrát zdolat Telnici a nejlepším způsobem (sportovně na hřišti) tak odpověděli na nevhodnou facebookovou kampaň Orlů. Celá série se vyznačovala podobně jako ve čtvrtfinále soubojem rožnovské defenzívy a rychlých brejků s telnickou ofenzívou. Zejména v brněnském azylu, kde hráči Telnice hrají své domovské zápasy, byli Orli na míčku po většinu obou utkání. V sobotu jim to však nebylo platné, když produktivní Sršni trestali nekompromisně chyby domácích. To naopak v neděli Orli předvedli celý svůj ofenzívní arzenál. Napomohla jim v tom z části lehkomyslná hra Sršňů od druhé třetiny. Pro Valachy to bylo také obrovské ponaučení před domácími zápasy a zejména v sobotu k tomu přistoupili velmi zodpovědně. Přidali navíc téměř bezchybný výkon a soupeř poprvé poznal v sérii, že Rožnov umí být v utkání po všech směrech lepším týmem. Nedělní čtvrtý zápas pak byl pokusem o vzkříšení Jihomoravanů. Ti se polovinu utkání drželi a vedli dokonce o dvě branky. Jakmile však Sršni vyrovnali, začalo existovat na hřišti už jen jediné mužstvo, a to domácí rožnovští Sršni. Přesvědčivě si nakonec došli pro vítězství a v domácím prostředí Hornets arény oslavili postup do finále před věrnými fanoušky. Orli před začátkem play-off prohlašovali, jak si s každým soupeřem „pohrají“, no budou si muset počkat na příští sezónu, protože v té letošní už budou další boje sledovat jen z obrazovky video onlinu společnosti TV COM. Sršni si dali dárek nejen postupem do finále, ale mohou se také radovat z návratu do sestavy dlouhodobě zraněného tahouna produktivity – Petra Krhuta.

V dresu Sršňů prožívá Krhy své nejlepší roky v kariéře

Nejdůležitější statistický ukazatel je tentokrát na straně Rožnova

Valaši by se mohli ukolébat statistickými ukazateli, ale to by bylo určitě chybou. Důležité jsou většinou dlouhodobé statistiky a v té nejdůležitější, na vítězná utkání za poslední dva roky vedou Sršni nad Gullivery 5:3. Rozdíl udělalo zejména loňské play-off, kdy v semifinále Rožnované přejeli Brňany 3:1 na zápasy. V základní části v obou ročnících Národní ligy každý tým vyhrál po jednom utkání, v loňské sezóně vždy na soupeřově hřišti, v té letošní v domácím prostředí. Domácí prostředí tak může být klíčem i ve finálové sérii, kdy potenciální možnost domácí haly v pátém rozhodujícím utkání by měli Brňané. Vrátíme-li se do základní části sezóny, pak tady se oba soupeři seřadili vedle sebe:

Statistické údaje mezi Rožnovem a Brnem po základní části letošní sezóny

Brňané zejména díky úvodní části sezóny posbírali více výher než Rožnované, v celkových ukazatelích ale už pak mají lepší brankový rozdíl Sršni, stejně jako úspěšnost přesilových her, těsně i hru v oslabení. V čem dominovali Gulliveři byl výrazně nižší počet trestných minut. Sršni naopak byli mírně lepší v úspěšnosti střelba a divácké návštěvnosti. Pokud se však podíváme na statistické údaje z play-off, pak Gulliveři v mnohém překvapují:

Statistické údaje mezi Rožnovem a Brnem v rámci dosavadního play-off

Gulliveři předčili v dosavadním průběhu play-off Sršně ve většině ukazatelů, kde ztráceli. Jednalo se zejména o brankový rozdíl, ale enormní zlepšení zaznamenali Brňané ve využívání přesilových her a úspěšnosti střelby. Podrželi si také méně trestných minut, i když zde se Valaši výrazně zlepšili. Na co se Rožnov může spolehnout, tak to je úspěšnost oslabení a divácká podpora. Ta se projevila již v obou předcházejících sériích a očekává se také plný dům ve finálových zápasech v Rožnově. Jak přiznali soupeři z Hluku či Telnice, v tak bouřlivém domácím prostředí se žádnému rožnovskému soupeři nehraje lehce.

Střelec druhé branky utkání, Petr Burýšek, hecoval divácké osazenstvo

Sestavy obou týmů

Složení jednotlivých týmů je několik sezón se stejným jádrem. Rožnované spoléhají na srdce kolem trojice Viktořík, Barabáš P., Krhut, Brňané pak na Dřevěného, Černocha či Boušku. Celkově je více zkušeností určitě na straně Rožnova, který ještě před dvěma sezónami hrál 1. ligu a hned několik hráčů ze současného kádru si ji ještě zahrálo. Finančně velmi náročná soutěže, v mnohém dokonce i více než Superliga, nebyla loni pro návrat Rožnova po dřívějších zkušenostech zajímavá, přestože vítězstvím v Národní lize si tuto možnost vybojoval. Brzy tak může rožnovské vedení stát před stejnou otázkou. To Gulliveři se netají svými ambicemi si tuto soutěž zahrát. Dlouhodobě v brněnské metropoli trpí pod nadvládou jiných brněnských klubů hrajících vyšší soutěže – zejména tedy Bulldogs Brno a Hattrick Brno. Oba tyto týmy jim „berou“ hráče, kteří svými ambicemi překračují Národní ligu. Bylo by jistě zajímavé sledovat, jak by se změnil poměr florbalových sil v Brně, kdyby Gulliveři letos do první ligy postoupili. Tomu však určitě budou chtít Rožnované zabránit, minimálně vítězstvím ve finálové sérii. Výše byli zmíněni lídři jednotlivých týmů, kteří jsou také lídry produktivity obou táborů. Kde však je zřetelný rozdíl ve kvalitě, tak to je brankářský post. Marek Obšivač sice neabsolvoval celou základní části, ale kdykoliv se postavil mezi tři tyče, s velkou pravděpodobností to znamenalo vítězství Sršňů. Je lídrem brankářských statistik nejen základní části, ale i části vyřazovací. Pokud opět zaklekne ve finálové sérii mezi tři tyče, pak tento trumf budou Brňané velmi těžko přebíjet, přestože jistě nikdo nechce přehlédnout gólmanské umění dvojice Daniel Chrást/Matyáš Krupa. Rožnovský gólmanský démon však už úřadoval nejen s Hlukem, ale také i s Telnicí a není jistě odvážné tvrdit, že i ve finálové sérii s Markem v brance povedou Sršni již před každým utkáním pomyslně 1:0.

Jeden tým – jedno srdce – Rožnov město florbaLOVE

Trenérské obsazení

Pokud jsme se bavili v předchozích pasážích o statistikách, odehraných utkání či hráčích nebo brankářích, je nutno zmínit i trenérské obsazení. A hned se tak můžeme podívat na Gullivery, jejichž tým vede vyrovnaný trenérský tandem – Jiří Bořecký, Vítězslav Carda. Zejména Jiří Bořecký je s klubem spjatý dlouhodobě, když ještě jako hráč byl nepříjemný pro každou obranu soupeře. Svou zarputilost a taktickou vyspělost si přenesl i do trenérského řemesla a již několikátou sezónu se snaží dotáhnout Gullivery ke kýženému postupu. Postupem do finále toho může dosáhnout hned, pokud budou Brňané v sérii lepší než Rožnované. Ale i v případě porážky ještě není vše ztraceno, neboť poražený finalista bude mít dodatečně možnost se probojovat do první ligy přes nepříjemnou baráž. Kolega Jirky Bořeckého, Víťa Carda je částečně jeho asistentem a částečně i vedoucím celého týmu. Má na starosti především organizační věci, dohled nad celým týmem a na střídačce je pak oporou i pro samotného trenéra Jirku Bořeckého. Silný tandem, který spolu vytváří, je hnacím motorem celého týmu. Rožnovská strana se před sezónou částečně obměnila. Dlouhé roky v první lize, ale i před postupem týmu z ligy Národní, vedl tým Zbyněk Macura, který však kvůli osobním povinnostem nemohl v trénování prvoligového celku pokračovat. Během svého působení mu byl oponentem i kolegou Pavel Barabáš, působící v týmu jako hráč. Ještě jako prvoligový si tým poté převzali Denis Zimmer se Stanislavem Barabášem, ale s oslabeným kádrem se jim nepodařilo uchovat prvoligovou příslušnost. V sezóně následující (loňské) si již tým hrající Národní ligu převzal Pavel Barabáš a pustil se do role hrajícího trenéra. Mentorsky ho doplňoval Milan Bártek z pozice kustoda v týmu. A dařilo se jim výtečně, když tým dovedli až k vítězství v play-off. Po sezóně však zhodnotil svoji vyčerpanost nejen hráčskou, ale i funcionářskou Pavel Barabáš a postavil vedení klubu před skutečnost, že se bude během tří let hledat třetí nový hlavní trenér. Po několika jednáních dostal příležitost trenérský novic v celostátních soutěžích, ale na druhou stranu zkušený hráč a partner rožnovského klubu – Miroslav Kasl. Dohoda mezi zástupcem vedení klubu – Zbyňkem Macurou a Mirkem Kaslem byla rychlá a oboustranně vstřícná. Miroslav si svůj realizační tým postavil široký, když dále jako kustod působí Milan Bártek, trenérskou asistenci zajišťuje Pavel Barabáš a na tréninkové (zejména v rámci videorozborů) přípravě se podílí také starší bratr Pavla, Stanislav Barabáš. Celý tým dokázal navázat na loňskou sezónu a i letos je velmi omlazený tým ve finále Národní ligy. Účast Brna a Rožnova ve finále je pro obě strany výbornou zprávou a oba týmy cílí na vítězství, bude to opět střet taktické připravenosti Brna a zkušeností obrněných houževnatostí na straně Rožnova. 

Relaxace po semifinále sérii…

Zajímavost: Velmi odlišný program měly oba týmy na středeční podvečer. Zatímco Gulliveři válčili na ostravské palubovce Letky v pátém rozhodujícím utkání a snažili se z posledních sil vymáčknout postup do finále Národní ligy, což se jim nakonec podařilo, tak Sršni relaxovali. Odměnou a odpočinkem jim byla nejen vířivka, ale i sauny a celé wellness centrum v nedalekém hotelu SportArtCentrum, Bude zajímavé porovnat, který z celků měl lepší středeční přípravu, zda to byla zápasová praxe na straně Gullivers, nebo relaxační uvolnění na straně Sršňů.

Maskot Sršně určitě opět nebude chybět na cestě do Brna!

První finálové utkání začíná v sobotu 30. března od 18:30:

textový online
video online

Druhé finálové utkání začíná v neděli 31. března od 17:00:

textový online
video online

Budou Sršni po zápasech v jihomoravské metropoli opět blízko podobným oslavám, jako loni ve finálové sérii?

Diskuze k článkucara


  zpět na úvod
zpět do archivu
lista