youtube tvcom mail Město Rožnov
banner
15.03.2019

Nejtěžší soupeř čeká Sršně již v semifinále – Sršni vyzvou Orly

Elitní tým rožnovského florbalového klubu po dvoudenní pauze znovu naskočí do vyřazovacích bojů a čeká jej zkouška jedna z nejtěžších. Bude zajíždět k velmi vyostřenému semifinále do Brna, kde v místní části Tuřany hraje své zápasy posilami uměle podpořený celek Telnice. 

Pozvánka na víkendový dvojzápas semifinále mezi Telnicí a Rožnovem (autor FB Telnice)

Postup do semifinále

Sršni ve strhující sérii ve čtvrtfinále Národní ligy dokázali v pátém rozhodujícím utkání přetlačit v prodloužení jihomoravský FBK Spartak Hluk a jak bylo vidět po závěrečném hvizdu, oba soupeři si nakonec gratulovali k výkonu, který vzájemně podali v celé sérii. Ta se vyznačovala nejen ofenzívou, brankami, fyzickou a taktickou připraveností, ale také zvraty v sérii, férovostí a vzájemným respektem obou týmů. Postoupit může jen jeden a letos to těsně vyšlo našim Sršňům, přesto všechna čest Spartakovcům do Hluku, nováčkovi soutěže – bojovali jste jako v dobách starého Řecka. Zejména situace z brejku bratrů Krchňáčkových, která předcházela rozhodující brance Viktoříka s Barabášem mohla převážit radost na tým ze Slovácka. Naštěstí se tak nestalo a Sršni už zítra vyrazí poprvé do Telnice k duelu semifinále. Jedním z příjemných pozitiv čtvrtfinále je nejen divácká návštěvnost všech duelů, ale také skutečnost, že Rožnované dokázali postoupit bez svého dlouhodobě druhého nejlepšího hráče produktivity – Petra Krhuta.

Nejlepší hráč rozhodujícího utkání proti Hluku – Stanislav Barabáš… že by nový gólman?

Statistika mluví pro Telnici

Telnice může být po základní části, a dá se říci i po čtvrtfinále se Svitavami, klidnější než Rožnov. V mnoha statistických ohledech Valachy převyšuje. Již v základní části vstřelila nejvíce branek ze všech týmům v play-off po statistickém přepočtu z průměrování utkání v tom pokračuje – opět je to tým, kterému střílet branky je vlastní. Rožnovská defenzíva, která byla v počtu inkasovaných branek v základní části úplně na samém vrcholu se tak má na co těšit, zvláště při skutečnosti, že Telnice po něm tento primát opět po zprůměrování a statickém přepočtu převzala v play-off. Nejmarkantnější rozdíl však mezi oběma týmy je ve využívání početních výhod, kdy v základní části to nebylo až tak alarmující, ale v play-off se ukazuje, že tuto činnosti si Telnice doslova užívá. Dokáže využít neuvěřitelných více než 50% nabídnutých příležitostí, co proti v play-off rožnovským titěrným necelým 12% je naprosto alarmující. Zde se opět vracíme k osobě Petra Krhuta, jehož role zdá se být v rožnovské početní výhodě nezastupitelná. Rožnov tak bude muset tuto činnost Orlů maximálně eliminovat, nejlépe tím, že tuto výhodu soupeři vůbec nenabídne. Ale to už je také věc trenérů, jak dokážou své hráče na tuto situaci připravit, aby řešili záležitosti na hřišti v rámci pravidel. Drobně sice Rožnovany těšit, že v play-off 9 z 10 nabídnutých přesilových her soupeři dokáže ubránit, ale ani 3 ze 4 ubráněných oslabení Telnice není špatné číslo. Je to však jeden ze dvou ukazatelů, který svědčí ve prospěch Rožnovanů. Tím druhým jsou diváci, protože v průměrné návštěvnosti během play-off je na úplném vrcholu mezi týmy – můžeme se tedy těšit, že diváci v třetím a případném čtvrtém semifinálovém utkání připraví Orlům velmi bouřlivé prostředí.

Jeden tým – jedno srdce – Rožnov město florbaLOVE

Sestavy obou týmů

Podíváme-li se na složení jednotlivých týmů a zkušenosti posbírané v dosavadní historii, na první pohled by se mohlo zdát, že jich Rožnov jako klub má více. Vždyť ještě před několika sezónami hrál první ligu. Zdání však klame. Je pravdou, že hned osm hráčů (Barabášové, Viktořík, Hegar, Kristek, Krhut atd.) si tuto soutěž ještě pamatují, ale více než polovina kádru už tuto soutěž nezažila a bojuje o možnost zahrát si v ní právě dobrým výsledkem v letošním play-off. Rožnov je však klub s dlouholetou – téměř dvacetiletou – tradicí a ve velkém se vždy spoléhal na své odchovance a pokud došlo k posílení, tak to bylo vždy jen pár hráčů. Telnice se v tomto vymyká. Jedná se o klub, který také již v soutěžích působí několik sezón, ale dosud jako klub žádnou vyšší soutěž než tu současnou nehrál. Ne už tak hráči, kteří v současné sezóně v klubu působí. Proto mnozí telnický klub považují bez historie, uměle vytvořený pro hráče, kteří se chtějí po ukončení kariéry v soutěžích nejvyšších rehabilitovat na týmech, které hrají srdcem. Najdeme tak v týmu několik hráčů se superligovými zkušenostmi (Kadlec, Jeski, Bartek či Voltner), několik s těmi prvoligovými (Knotek, Gregor, Ondráček, Mati) nebo brankáře slovenské reprezentace (Turiak). I Rožnov ví, jaké to je mít v týmu hráče z jiného klubu a že ne vždy s novým či hostujícím týmem soucítí. Valaši si to vyzkoušeli během působení v první lize. Našli však také pár hráčů, kteří svými vlastnostmi by mohli být příkladem. Bohužel, to zatím nelze říci o Telnici. O klubu bez historie mluví i chování hráčů či mediálních pracovníků klubu. Nemají úctu k žádnému klubu v soutěži a baví je velkohubá prohlášení či urážení ostatních týmů. To by určitě klub s pravým jádrem nikdy nedělal, ale třeba se k tomu v Telnici také jednou dopracují. V tom bychom jim jako chytří rádi napověděli, ale spíše je budeme muset jako hloupé trknout.

Maskot Sršně na rameně bývalého prezidenta klubu, Zbyňka Štampoského, při foto celého tréninkového týmu

Koho nepřehlédnout?

Kdo v obou týmech vyniká a na koho je si třeba dát pozor? V Telnici je to určitě vyrovnaná brankářská dvojice Bartek/Turiak, které by mohl konkurovat lídr rožnovské svatyně, Marek Obšivač. Tam znatelný rozdíl pravděpodobně nebude. Vyčnívají však minimálně dva lídři ofenzívy, a to Knotek s Budíkem, podporováni Jeskim se Suchomelem. Všichni tito čtyři hráči mají více kanadských bodů za dosavadní zápasy play-off, než nejlepší tři hráči Rožnova – Viktořík, Barabáš P. a Žniva. Důležité bude také ubránit režisérské schopnosti Petra Kadlece na vrcholu telnické přesilovky – tento dirigent, dožívající svou kariéru v telnickém dresu, má zjevně největší podíl na tak vysoké procentuální úspěšnosti využívání výhod jednoho muže v poli. Na co však můžou Sršni směle sázet, tak to je vyrovnanost kádru a fyzická připravenost. To se ukázalo již v sérii s Hlukem, kdy při eliminaci lídrů soupeře najednou byli pány na hřišti a může to také fungovat s Orly z Telnice. Obecně platí, že většinou starší hráči se snaží utkání vyhrát zkušeností a nadhledem, kdežto mladší hráči neskrývají svou bojovnost, nasazení a neutuchající ctižádostivost za každého stavu v utkání nic nevzdávat. Tím prvním se ve větší míře pyšní Telnice, ale tím druhým už druhou sezónu za sebou tým Rožnova, který si tím vychovává generaci hráčů, kteří jednou zde budou tahouny. Celkově se dá tedy říci, že celá série bude o tom, co soupeř tomu druhému dovolí a jaký styl hry mu případně vnutí, nebo bude donucen přijmout.

Vítězná branka Josefa Viktoříka

Zajímavost: Při posledním utkání v Rožnově přišli tři hráči soupeřova týmu za vedením haly s tím, že se jim ze zamknuté šatny ztratila finanční hotovost. Bylo to velmi nepříjemné pro domácí Rožnovany a na hale a následně i při konzultací s Policií jim bylo vysvětleno, že pokud dostanou předané klíče, pak si za šatnu zodpovídají a pokud ji skutečně z obou stran zamkli, je téměř vyloučené, aby se jim skutečně něco ztratilo. Orli z Telnice i přesto žádali rožnovský klub o náhradu škody. Ten jim v tomto vysvětlil, že v historii se podobná věc snad nestala, když mají předané klíče od šatny, tak si za ni zodpovídají. Vše spíše vypadá, že si buďto šatnu z jedné ze dvou stran hráči nezamkli, pak by asi bylo možné, aby šatnu někdo navštívil, nebo jak se říká, že pod svícnem bývá největší tma – aby nakonec Orli z Telnice neměli nějaké černého pasažéra sami mezi sebou. Ono by to tak odpovídalo těm velkohubým prohlášením a urážkám, kterými častují nejednoho svého soupeře v lize. Potrefená husa většinou nejvíce kejhá a my můžeme klukům z Telnice doporučit, že si můžou vzít pro svou bezpečnost své věci během utkání na halu, aby měli jistotu, že by případný zloděj mezi vlastními byl tak na očích více než stovky diváků…

Hrdina série – Marek Obšivač

První semifinálové utkání začíná v sobotu 16. března od 19:30:

Druhé semifinálové utkání začíná v neděli 17. března od 16:00:

Maskot Sršně a pohár vítěze Národní ligy

Diskuze k článkucara


  zpět na úvod
zpět do archivu
lista