youtube tvcom mail Město Rožnov
banner
11.12.2018

„Fandili jsme Lotyšům proti Německu,“ znělo z úst několika českých fanoušků

MS mužů ve florbale se vrátilo do České republiky, a to přesně po deseti letech. O2 aréna v Praze hostila tento svátek od první do devátého prosince. Naši reprezentanti nejdříve rozpačitě zvítězili s Němci, poté vyhořeli s Lotyši, ale do turnaje je „nakopla“ zpět výhra nad Švýcary. Ve čtvrtfinále tak nastoupili proti Dánům a neponechali nic náhodě. V semifinále proti Finům i následně v souboji o bronzovou medaili tahali za kratší konec. Proleťme v rychlosti všech devět dnů mistrovství.

MS mužů – dívka v sukni ČR

Den první – „Videogól“, husí kůže z atmosféry a nestárnoucí Kohonen

Skvělý úvod, atmosféra v O2 aréně opravdu sálala. Člověk byl z toho naměkko. Úvodní ceremoniál a představení všech zemí… a konec s dívkou v české sukni – nádhera. Pomyslně to strhlo i Slováky, kteří první den herně zářili a Kanadu vyprovodili s přídělem. Co muselo zaujmout, tak to byl rozhodčí, kteří se šel podívat na opakovačku gólové situace na monitor v hale. Pro Švédy šťastné rozhodnutí, neboť je vstřelený gól nasměroval k obratu proti Finům. Zaujmout musely i nádherně zpívané hymny, naživo. 

Miko Kohonen – 11x na MS mužů

Miko Kohonen nestárne. Startuje na jedenáctém mistrovství světa za sebou. Pokud si někdo myslí, že trenér Finska – Petteri Nykky – jej nominoval jen ze sentimentu, tak hned úvodní utkání ukázalo, že Miko stále umí. Sice chybí rychlost, ale ten přehled, cit pro přihrávku… připravil se prostě skvěle. A co Češi? Úvodní třetina zápasu s Německem nic moc, velmi nervózní. Zbytek zápasu přežili a utrpěli s Německem vítězství 10:5. 

Podpisy při setkání bývalých českých reprezentantů

Den druhý – Česká bída a lotyšská radost

Je třeba zmínit Dannyho Känziga. Neměl na mistrovství hrát, ale po zranění Engela byl dodatečně Švýcary povolán a bilancí 4+2 zničil sám Němce. Zpestřením turnaje bylo také vystoupení Norů a konkrétně Oleho Mossina Olesena, jednoho z posledních mohykánů, kteří předvádějí freestyle ve hře… poznali to Dánové dvěma obdrženými brankami z jeho hole. Vše mohli sledovat čeští reprezentanti. Ne však ti současní, ale ti bývalí. Jejich organizované setkání bylo příjemné pro celé florbalové hnutí – velmi povedená akce. 

Zklamání po zápase s Lotyšskem

Vyvrcholením dnem měl být opět zápas pořadatelské země. Tentokrát proti Lotyšům. Bylo to utkání však smutné, diváci po něm odcházeli zklamaní a leckdo si vzpomněl na blamáž při MS v roce 2012. Aby nebylo pochyb o přímém postupu do čtvrtfinále, bude třeba po dnu volna porazit Švýcary. Vrátíme-li se k utkání, tak v něm vázla souhra a přímočarost do branky. Na tým dne tak Češi pasovali Lotyše, kteří hráli s nadšením, vírou a organizací hry. Je třeba říct, že v utkání vyhráli Lotyši zaslouženě. 

Švédové s Nory bezpečně zvítězili

Den třetí – Jak rychle Lotyši nabyli, tak rychle pozbyli

Úžasným zážitkem pro účastníky utkání Singapur – Japonsko byla divácká kulisa – tvořená dětmi školou povinnými. Velmi dobrý tah unie, nejen účastníci utkání, ale i děti budou mít vzpomínky na nádhernou atmosféru v pražské aréně. A divili se i cizinci, že to budou muset přenést do vlastních lig. V rámci českých novinářů to bylo kritizováno za umělé navyšování, ale někdy potřebujeme uznání z ciziny, abychom pochopili, že v tomto děláme věci dobře. Bohužel atmosféra nepomohla Polsku, jejich bezkrevný výkon provázel nakonec celý turnaj a český trenér Holovka je tak nejspíše na odpis. 

Němci oslavují cenné vítězství nad Lotyšskem

Lotyši to nezvládli a degradovali vítězství nad domácími borci. Hlavně v poslední třetině to vypadalo, že neměli dobře nastavené hlavy. Jednoduše to zpackali stejně jako v roce 2012. Týmem dne se tak stali Němci, kteří tak Čechům vyčistili zpackanou cestu. Možná se budete divit, ale hodně Čechů fandilo Lotyšům. Ne že bychom byli národ Švejků, ale prostě ti lidi chtěli, aby si to Češi uhráli sami. 

Adam Delong má nabito ostrými

Den čtvrtý – Češi jsou zpět v sedle, Adam Delong povýšil na hvězdu

Tak jsme ve skupině první, kdo by to po prvních dvou utkáních čekal. Nalezli jsme snajpra, Adam Delong je chladnokrevnější než Alain Delon. Druhý hattrick na MS, tak hlavně, ať to vydrží do vyřazovacích bojů. Švýcaři zřejmě takovou hru od nás nečekali a poprvé na MS prohráli. Slovensko v B divizi vypadá, že je omylem, alespoň podle výsledků. Nyní to však musí potvrdit ve vyřazovacích bojích. 

Pavouk vyřazovací části turnaje

Jedna drobnost se dala organizátorům vytknout, chyběl grafický zobrazený pavouk turnaje. Nakonec si ho novináři stvořili sami a pro orientaci je to určitě lepší. Jak je vidět, střetne se český tým s vítězem utkání Dánsko/Estonsko a je velmi pravděpodobné, že je pak v semifinále budou čekat Fini – na tento zápas se měla česká reprezentace připravovat celé dva roky, tak uvidíme.

Slovenský zmar

Den pátý – Slovensko, je mi tě líto!!!

Již ráno bylo vidět slovenskou marnou snahu a nakonec to bylo zprávou dne. Ukázalo se, že tenhle tým ještě potřebuje dozrát, Lotyši proti nim byli nekompromisní s pekelně pevnou obranou. Lotyši měli jasný plán, Slováci vlastně žádný. Kolaps Čechů v základní skupině znamenal, že pokud se půl roku před šampionátem předběžně připravovali na Německo, tak Lotyši pro ně byli tvrdá škola… Zejména slovenské největší opory utkání nezvládly, ještě potřebují více zkušeností z elitních evropských lig. Zejména to bylo vidět na Michalu Dudovičovi. 

Corina Wehinger a Sandra Zurbuchen (Švýcarsko)

Češi se střetnou s Dány, kteří po debaklu od Švédska těsně vyhráli nad Estonci. Co je však asi druhou největší zprávou dne, vypadá to, že finále mužů budou pískat ženy. Pískaly už finále ve Švýcarsku, na MS chyba nedělají, i když styl vedení utkání je rozdílný oproti mužskému. Veřejnost však v anketách žádá, aby píšťalky ve finále zůstaly v rukou chlapů. Jak to celé dopadne – uvidíme v poslední den mistrovství.

Ketil Kronberg uprostřed

Den šestý – Ketile, stejně jsi frajer

Tak se to pomalu začíná rýsovat, že florbal je opět sportem čtyř zemí. Kolik však chybělo Ketilovi, aby to změnil? Velmi málo a nelze asi spočítat, kolik lidí mu to přálo. Norové se proti Švýcarům ve čtvrtfinále celý zápas bránili, ale držel je fantastický gólman Markus Jelsnes a Ketil zase jednou ukázal, že věk je jen číslo a jednou rukou na dva doteky z úniku vykoupal švýcarského gólmana Meiera. Norové to dotáhli až do prodloužení, bohužel je na zem poslala šmudla Tim Brailarda v prodloužení. 

Češi smetli Dány

Florbal potřebuje Ameriku, Rusko a Čínu, a tak začínají prosakovat první informace, že florbal se bude testovat v hraní na 3×15 minut, soupiska se zúží na 15+2 hráčů a od roku 2022 by mělo mít mistrovství už 20 zemí a dokonce snad budeme mít i Mistrovství Evropy. Ale k Čechům – Milan Tomašík dnes odehrál 100. utkání za reprezentaci a i když většinu utkání strávil jako náhradník, tak byl součástí stroje, který deklasoval Dány a Matěj Jendrišák to pečetil hattrickem. Klukům to opravdu šlo a vše vypadá, že forma graduje.

Projekt street florbalu gradoval v O2 aréně

Den sedmý – Ve znamení street florbalu

Byl to takový relativně nudný den. Postup Finů se Švédy. Dopoledne to ale jiskřilo v O2 aréně, při vyvrcholení soubojů projektu street florbalu, který předcházel MS mužů v Praze. V krajských městech proběhly místní kola, které měly pak vyvrcholení v rámci sedmého dne MS v Praze. Díky Český florbale, tento projekt měl smysl. Vítězně z něj vyšli kluci z Jaroměře, gratulujeme. Méně šťastnější je příběh Milana Tomašíka, který poznal světlo světa. Ten chlap je vážně silný, přežít tak silnou rodinnou tragédii, která se pojila pravě se sportem, který miluje. 

Používání videa ve florbale

Gól v poslední vteřině a zase VIDEO. Je dobře, že florbal bere pomoc videa tak nějak lidsky, se selským rozumem. Postačí soudnost a rozvaha, odhalení detailů. Využily toho švýcarské sudí a opět se posunuly, že jim to finále snad opravdu bude svěřeno. Florbalová velmoc Finsko trošku nudila. Těsně porazili Nory v prodloužení, dnes po nudném výkonu vyhráli 6:1 nad Němci, v zápase hlavně trestají chyby. Ale tak nějak sami málo tvoří, na Finsko velmi nezvyklé, jakoby ztratili kreativitu. O Švédech se není třeba zmiňovat, jednoznačná výhra a dominance v celém utkání.

Švédové to urvali pět minut po dvanácté

Den osmý – Nejlepší florbalový zápas vůbec

To byla jízda. Kdo ví, jestli byl někdy k vidění lepší zápas. Švýcaři byli fakt blízko vyřazení suverénů turnaje. Švédové se ale z bryndy dokázali dostat. Možná jsou Švýcaři studené čumáky, ale srdce jim dnes přálo. Celé Švýcarsko zahrálo dnes úžasně, s odvahou se pustili do nedotknutelných Švédů. A byli doslova kousek, necelé dvě minuty před koncem třetí třetiny vedli, ale pětka ze Stovrety srovnat dokázala. Prodloužení bez branek a nájezdy pak v režii Švédů. 

Tvrdá realita a škola od Finů – opět jen o bronz

Ten kontrast obou semifinále byl markantní. Pokud do toho Švýcaři vlétli a nechali na hřišti v srdcích diváků dojem boje do roztrhání těla, tak výkon Čechů byl opět se srdcem v kalhotách. Bohužel, nároďák asi hodně zklamal, byl to pád na dno. Především čekání na to, co se stane, to určitě nechtěli diváci vidět. Bez odvahy se Finové porazit nedají, není možné, že se dva roky tým připravoval na tento výkon. Na Švýcary v boji o bronz budou muset jít kluci se zmíněnou odvahou, jinak to necinkne. Co šokovalo stejně jako výkon Čechů byla tiskovka Mezinárodní florbalové federace. Opravdu tak budeme mít od roku 2023 Mistrovství Evropy pro osm nejlepších týmů starého kontinentu, budeme v budoucnu hrát 3×15 minut, na soupisce bude maximálně 15+2 hráčů. Co by florbal neudělal pro televize a případnou olympiádu, ale opravdu se tak musíme prodávat?

Finové to dokázali, v turnaji prožili i horké chvilky, ale v pravou chvíli zabrali

Den devátý – Kohonenovo zlaté loučení

Zlatá nuda, nebo šibalsky efektivní Finové. Vypadá to, že Petteri Nykky prostě měl plán. Finové hráli úsporně, ale zároveň účelně. Dokázali geniálně využít předností svých hráčů a všem může být jedno, že měli nejstarší tým na turnaji. Rezignovali na parádičky, měli nejlepší obranu, fantastické kontry. Finsko před deseti lety bylo pro diváky líbivější a více bavilo, ale tento turnaj to bylo Finsko, které vědělo, jak vyhrát. 

Miko Kohonen, slavný a zlatý, se loučí

A pokud někdo je ikonou florbalu a posledních šampionátů, je to Miko Kohonen. S největší pravděpodobností ho už za dva roky na šampionátu neuvidíme, ale finský „Jarda Jágr“ nebyl jen do počtu, on si svoje odehrál a z obrany dokázal opět nezištně asistovat. Pravda, v bojích o medaile už prakticky nedostal žádný prostor, ale i jeho přítomnost na střídačce musela ostatní Finy hnát za vítězstvím. Podobným způsobem byli oceněni nejlepší hráči turnaje – ALL STARS. Můžeme gratulovat Adamu Delongovi, pro něj určitě průlomové ocenění a předpovědi už říkají, že má namířeno do Švýcarska.

Adam Delong v All stars turnaje

A co závěrem? Holky nakonec finále nepískaly. Přednost dostali rozhodčí Lotyšska a volba to bohužel nebyla šťastná, moc se jim finále nepovedlo. Kdo byl určitě během šampionátu pečlivý, tak to byli skauti, vyletěla spousta jmen, kolem kterých teď budou kroužit zajímavé kluby. V budoucnu se můžeme těšit na spoustu změn.

 

V článku bylo hojně čerpáno ze serveru iflorbal.cz a každodenního blogu. Díky, Tome, novinářsky ti to pořád jde.

Diskuze k článkucara


  zpět na úvod
zpět do archivu
lista